AcasăEvenimentSportVOLEI: Stroitel Minsk - Știința Explorări 3-1 (-32, 25, 18, 18). Băimărenii...

VOLEI: Stroitel Minsk – Știința Explorări 3-1 (-32, 25, 18, 18). Băimărenii părăsesc Challenge Cup

Știința Explorări a fost eliminată în turul II al Challenge Cup de formația Stroitel Minsk (Belarus). După ce Stroitel a câștigat prima manșă disputată în Baia Mare cu 3-1 (-17, 19, 21, 21), echipa din Belarus a învins și în această seară, în returul de pe teren propriu, cu același scor 3-1 (-32, 25, 18, 18). Băimărenii au demonstrat însă că nu au mers la Minsk în excursie și în primele două seturi, ambele terminate în prelungiri, s-au bătut de la egal la egal cu adversarul. În primul set Explorări s-a impus cu 34-32 (35 min.), după care Stroitel a câștigat setul 2 cu 27-25 (29 min.). Ultimele două seturi au fost adjudecate de gazde cu același scor 25-18, în 23 și respectiv 25 de minute. La meciul disputat în Palatul Sporturilor din Minsk au asistat 2.200 de spectatori.

Explorări: Răileanu 5p, Negrean 7p, Țuțea 20p, Suson 19p, Socaciu 9p, Cuciureanu 10p, Tofan (libero). Au mai jucat: Moisa 2p, Veber 2p, Păștean, Neamț și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): A fost un meci bun din partea noastra in primele 2 seturi. Cu mai multă concentrare pe finalul celui de-al doilea, puteam intra in setul 3 cu un avantaj de 2-0, greu de anticipat la începutul meciului. Este greu de spus dacă în acele condiții am fi reușit să ne calificăm, dar până la urmă este important că nu ne-am considerat eliminați din competiție după înfrângerea de la Baia Mare și am luptat până la final. Din acest moment ne vom concetra pe campionat, unde sperăm să scoatem rezultate cât mai bune pe acest final de tur.