AcasăEvenimentSportVIDEO - Fotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Secvente video de la...

VIDEO – Fotbal. Liga a IV-a. Seria Sud. Secvente video de la trei meciuri

Astazi va prezintam secvente de la doua partide programate astazi. Este vorba despre meciul dintre Orizont Lapusel – Eaton Farcasa si FC Renel – Lapusul Tg. Lapus. In primul caz, farcasenii s-au impus lejer in fata proaspetei inscrise in liga a patra, seria sud. Pana la pauza Zorel Rus a reusit sa marcheze de doua ori pentru oaspeti. Gazdele sunt fara victorie in primele doua etape, iar Eaton are de jucat un meci restant.

Pe terenul din Valea Borcutului in schimb, gazdele au castigat usor in fata lapuselor, desi scorul era egal pana prin minutul 50. Alin Petrovan si-a dus echipa spre victorie dupa ce a marcat golul de 2-1. A urmat dezastrul pentru lapuseni.

Pe terenul din Baita, FC Viorel Mateianu si Universitar 2 Baia Mare au terminat la egalitate iar la Seini, gazdele s-au impus in fata “minerilor” din Cavnic, dupa ce la pauza scorul era egal.

Fata in fata Vectrix Satulung si Progresul Somcuta, castigatoarea editiei precedente de campionat. La inceputul meciului, oaspetii au organizat o mica surpriza si i-au oferit fostului lor jucator, Dale, actualmente jucator la Satulung, tricoul cu numarul 11. Meciul a inceput cu o faza discutabila in careul oaspetilor. Centralul arata lovitura libera pe 16 metri iar tusierul in careu. In cele din urma s-a executa din afara careului. Meciul a continuat cu un gol anulat pentru oaspeti, care au inscris fara ca nimeni sa atinga mingea dupa ce arbitrul a indicat lovitura libera indirect. Initial centralul a validat golul, dar asistentul a intervenit. A rezultat un meci incrancenat cu multe faze discutabile, cu greseli de arbitraj in defavoarea ambelor echipe. Gazdele au deschis scorul, fiind egalati un sfert de ora mai tarziu. Oaspetii au mai marcat de doua ori in prima repriza.

In partea secunda gazdele reduce din handicap, in timp ce somcutenii au ratat doua ocazii mari. A urmat un fault pentru oaspetii “scos” in afara careului de central. Pe final, jucatorii din Satulung au avut trei ocazii de a egala, in timp ce oaspetii au trimis o data mingea in bara. Unirea Sisesti a castigat la limita in deplasarea de la Mocira, iar Spicul Ardusat a castigat usor la Xela.

Rezultate etapei
FC Viorel Mateianu – CSFC Universitar 2 Baia Mare 1-1 (1-1)
Orizont Lapusel – Eaton Farcasa 1-3 (0-2)
CS Seini – Minerul Cavnic 2-0 (0-0)
Gloria Renel BM – Lapusul Targu Lapus 6-1 (1-1)Vectrix Satulung – Progresul Somcuta Mare 2-3 (1-3)
Spicul Mocira – Unirea Sisesti 1-2
Asten Xela – Spicul Ardusat 2-7

Clasament
1.Progresul Somcuta Mare 2 2 0 0 11-2 6 (+3)
2.Unirea Seini 2 2 0 0 7-3 6 (+3)
3.Spicul Ardusat 2 1 1 0 10-5 4 (+4)
4.CS Universitar 2 Baia Mare 2 1 1 0 5-2 4 (+1)
5.FC Viorel Mateianu 2 1 1 0 3-2 4 (+1)
6.Gloria Renel Baia Mare 2 1 0 1 6-4 3 (0)
7.Eaton Farcasa 1 1 0 0 3-1 3 (+3)
8.Minerul Cavnic 2 1 0 1 3-2 3 (0)
9.Unirea Sisesti 2 1 0 1 5-6 3 (0)
10.Vectrix Satulung 2 0 1 1 5-6 1 (-2)
11.Xela Baia Mare 1 0 0 1 2-7 0 (-3)
12.Orizont Lapusel 2 0 0 2 2-7 0 (-3)
13.Lapusul Tg. Lapus 2 0 0 2 2-8 0 (-3)
14. Spicul Mocira 2 0 0 2 1-10 0 (-3)

Etapa 3 (3/4 septembrie): Gloria Renel – Unirea Seini; Minerul Cavnic – Spicul Mocira; Unirea Sisesti – Vectrix Satulung; Prograsul Somcuta – Asten Xela Baia Mare; Spicul Ardusat – Orizont Lapusel; Eaton Farcasa – FC Viorel Mateianu; FC Maramures 2 – Lapusul Targu Lapus. Restanta Eaton Farcasa – Xela Baia Mare se va juca miercuri, 31 august.
* Liga a IV-a. Seria Nord.

A fost programat un singur meci astazi, celelalte se vor disputa maine, 28 august. Salina Ocna Sugatag – Iza Dragomiresti  1-2 (0-1).