AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - HCM Baia Mare începe sezonul european cu o victorie...

LIGA CAMPIONILOR – HCM Baia Mare începe sezonul european cu o victorie importantă în deplasare

Partillebohallen.Meciul 1 din grupa principala 2 a EHF Chapions League.

Arbitri: Viktoria Alpaidze si Tatyana Berezkina (Rusia);
Delegat EHF: Marjan Nachevski (Macedonia);

IK Sävehof: Bundsen, Idehn – Alm, Dafe, Efraimsson, Enhöring, Eriksson, Forsberg, Karlsson, Lindvall-Haggren, Oden, Petterson, Sand, Tegstedt. Antrenori: Henrik Signell (principal), Pär Jilsén (secund), Jesper Andersson (cu portarii).

HCM Baia Mare: Ungureanu, Arenhart, Cetateanu – Abbingh, Ardean Elisei, Buceschi, Davydenko, Do Nascimento, Gjeorgjievska, Herrem, Lobach, Makeeva, Pirvut, Szucs, Tatar. Antrenori: Tone Tiselj (principal) si Grega Karpan (secund).

HCM Baia Mare a obţinut primul succes în grupa a 2-a principală din Liga Campionilor. Campioana României a câştigat cu 28-26 (15-14) duelul cu suedezele de la Savehof, în deplasare.

In prima repriza HCM Baia Mare a condus de cateva ori, insa suedezele au revenit mereu si au condus pana aproape de finalul primei reprize. Abbingh a marcat golul 15 cu doua secunde inainte de finalul primei reprize.

In repriza secunda suedezele au fost in avantaj pana la o greseala facuta de antrenorul Henrik Signell la o schimbare. Atunci HCM si-a revenit si a intors soarta partidei.

IK Sävehof: Bundsen (12+1), Idehn (1+1) – Alm 9 (3 din aruncari de la 7m), Lindvall-Haggren 4, Oden 4 (1), Sand 4, Enhöring 3, Karlsson 2, Dafe, Efraimsson, Eriksson, Forsberg, Petterson, Tegstedt. Antrenori: Henrik Signell (principal), Pär Jilsén (secund), Jesper Andersson (cu portarii).

HCM Baia Mare:  Ungureanu (13), Arenhart (3), Cetăţeanu – Buceschi 8 (2), Abbingh 5 (1), Ardean Elisei 3, Makeeva 3, Do Nascimento 3, Davydenko 2, Gjeorgjievska 2, Herrem 2, Lobach, Pîrvuţ, Szucs, Tătar. Antrenori: Tone Tiselj (principal) şi Grega Karpan (secund).

Elevele lui Tone Tiselj au dominat ostilităţile în cea mai mare parte a timpului de joc, fiind ajutate din plin de forma excelentă a Elizei Buceschi, care a marcat de opt ori. Buceschi a fost, de altfel, cea mai bună marcatoare a lui HCM în disputa cu Savehof. Graţie acestui succes, Baia Mare a acumulat două puncte şi a predat ultimul loc chiar lui Savehof.

Totuşi, campioana României mai trebuie să obţină puncte importante pentru a spera la calificarea în sferturile competiţiei, unde ajung primele patru formaţii din fiecare grupă principală.