AcasăEvenimentSportTenis. Sorana Cîrstea și Irina Begu s-au calificat în turul II...

Tenis. Sorana Cîrstea și Irina Begu s-au calificat în turul II la Australian Open

Jucătoarea româncă de tenis Sorana Cîrstea (N. 27) s-a calificat în manşa a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o, luni, la Melbourne, pe Coco Vandeweghe (SUA), cu 6-4, 6-2, relatează Agerpres.
Cîrstea şi-a asigurat un cec de 45.500 dolari australieni şi 100 de puncte WTA, iar în turul II o va înfrunta pe Kristyna Pliskova (Cehia), care a trecut cu 6-3, 6-2 de australianca Sacha Jones.
Ambii reprezentanţi ai ţării noastre în turneul masculin de simplu au părăsit competiţia. Victor Hănescu a fost învins în primul tur de japonezul Kei Nishikori (N. 16), în patru seturi, cu 6-7 (5), 6-3, 6-1, 6-3, iar Adrian Ungur a fost eliminat de rusul Evgheni Donskoi, cu 6-4, 6-4, 6-2. Hănescu şi Ungur s-au ales cu câte 27.600 dolari australieni şi 10 puncte ATP.

Într-un alt meci programat, luni, în primul tur, Irina-Camelia Begu a avut nevoie tot de două seturi pentru a trece de olandeza Arantxa Rus, scor 6-4, 6-2.

Primul set a fost extrem de disputat şi s-a încheiat după 62 de minute, pentru ca în al doilea Begu să domine şi să câştige clar.

Begu va avea o misiune extrem de dificilă în turul al doilea urmând a juca împotriva polonezei Agnieszka Radwanska. Favorită numărul 4, Radwanska a trecut în primul tur de Bojana Bobusic din Australia, cu 7-5, 6-0.