AcasăEvenimentSportTenis. Luxemburg. Final de coșmar: Monica Niculescu a pierdut ambele finale!

Tenis. Luxemburg. Final de coșmar: Monica Niculescu a pierdut ambele finale!

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 70 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de la Luxemburg, dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Niculescu a fost învinsă, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră şi 23 de minute, de Venus Williams (SUA), poziţia 41 în ierarhia mondială. Pentru performanţa reuşită la Luxemburg, Monica Niculescu va primi 200 de puncte WTA şi un cec în valoare de 19.000 de dolari.
Niculescu a ratat trofeul şi în proba de dublu. Perechea formată din Irina-Camelia Begu şi Monica Niculescu, cap de serie numărul 2, a pierdut, duminică, finala probei de dublu din cadrul turneului de la Luxemburg.
Begu şi Niculescu au fost învinse, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi zece minute, de cuplul ceh Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka, cap de serie numărul unu.
Pentru performanţa reuşită, Irina-Camelia Begu şi Monica Niculescu vor primi 200 de puncte WTA în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 5.750 de dolari.