AcasăEvenimentSportSURPRIZE MARI – Marți seara s-au înregistrat câteva rezultate neașteptate în preliminariile...

SURPRIZE MARI – Marți seara s-au înregistrat câteva rezultate neașteptate în preliminariile CM Rusia 2018.

SURPRIZE MARI În ciuda egalului din Kazahstan, 0-0,România a fost la un pas să aibă o seară perfectă, judecând după desfăşurarea de forţe din partidele disputate în Grupa E.

Polonia a înscris, în minutul 90+4, golul victoriei cu Armenia, în timp ce Danemarca, pe hârtie a doua favorită a grupei, a pierdut pe teren propriu cu Muntenegru.

După înfrângerea, scor 0-5 cu tricolorii, Armenia a interpretat o cu totul altă partitură împotriva lui Lewandowski&Co. S-a apărat exact şi, în ciuda faptului că a jucat în „10” din minutul 30, a fost la un pas de un rezultat mare. Finalul de la Varşovia a fost unul incredibil, cu oaspeţii ratând o ocazie uriaşă în minutul 90+3, pentru ca la faza următoare vedeta lui Bayern să aducă o victorie care, la cum s-au prezentat lucrurile, devenise nesperată.

De partea cealaltă, Danemarca a avut o prestaţie şi mai modestă, pierzând pe teren propriu cu Muntenegru, liderul neaşteptat al grupei după trei partide disputate.

Fără înfrângere până acum, România e pe locul trei, dar calculele calificării se anunţă de pe acum foarte întortocheate, patru formaţii luptându-se pentru primele două poziţii.

E la fel de dificil ca la început să ne calificăm. Sunt patru echipe care luptă pentru primele două locuri, iar noi suntem printre ele. Următorul joc, contra Poloniei, e foarte important. Ne aşteptam la 7 puncte după trei etape, avem doar 5. Să vedem unde recuperăm cele două puncte pierdute„, a explicat selecţionerul Daum după remiza din Kazahstan, scor 0-0, anticipând parcă surprize în grupa noastră.

Surprinzătoare au fost și remizele înregistrate de Cehia și Anglia, care n-au fost în stare să iasă învingătoare din duelurile cu Cehia și Slovenia. Norvegia a reușit scorul serii, 4-1 cu San Marino, în timp ce Slovacia a bătut la scor de neprezentare reprezentativa Scoției. Ultimul gol al slovacilor a fost marcat de dinamovistul Nemec.

Germania s-a impus fără probleme în fața Irlandei de Nord, scor 2-0, cu același scor câștigând și Lituania disputa cu Malta.

Grupa E

Kazahstan – România – 0-0
Danemarca – Muntenegru – 0-1 (Beqiraj ’32)
Polonia – Armenia – 2-1 (Mkoyan aut. ’48, Lewandowski ’90+5 / Pizzelli ’50)

692094_692094_grupa_rom

Grupa C

Cehia – Azerbaijan – 0-0
Germania – Irlanda de Nord – 2-0 (Draxler ’13, Khedira ’17)

Norvegia – San Marino – 4-1 (Simoncini aut. ’11,  Diomande ’77, Samuelsen ’82, King ’83 / Stefanelli ’54)