AcasăEvenimentSportSE ÎNGROAȘĂ GLUMA - HCM Minaur pierde fără drept de apel...

SE ÎNGROAȘĂ GLUMA – HCM Minaur pierde fără drept de apel la Odorhei

Minaur Baia Mare suferă la început de sezon, problemele interne începând să fie tot mai evidente şi să se reflecte şi în joc. După ce a câştigat Supercupa României cu foarte multă şansă şi a terminat la egalitate cu Dinamo, în prima etapă, campioana en-titre a pierdut destul de clar în derby-ul etapei secunde cu HC Odorhei, scor 18-22.

Dacă în prima repriză a ţinut ritmul şi chiar a condus la un moment dat cu 3 goluri (scor 7-4, min. 17), în partea secundă Minaur a fost practic inexistentă, doar portarul Peter Tatai având câteva intervenţii care au întârziat inevitabilul. În primele 30 de minute, Baia Mare a contat graţie jocului de contraatac, aproape jumătate din goluri fiind înscrise în urma unor mingi recuperate în apărare. Cu două absenţe majore în linia de 9 metri, Majnov şi Sajin, HC Odorhei a încercat şi a reuşit în câteva rânduri să depăşească apărarea oaspete prin jocul cu pivotul.

După 9-9 la pauză, în partea secundă echipa lui Vlad Caba a făcut „legea”. Cu un portar Levente Szabo care a început să apere la un nivel foarte înalt, dar şi cu o linie de 9 metri mult mai inventivă, gazdele s-au distanţat la 18-13 (minutul 50). Minaur a primit tot mai puţine „cadouri” din partea echipei HC Odorhei, iar în atacul poziţional s-a chinuit teribil. De altfel, cifrele liniei de 9 metri a formaţiei oaspete spun multe: 5 goluri din poziţional în 60 de minute!

Spre finalul partidei, HC Odorhei a condus şi la 6 goluri (22-16), rezultat la care trupa lui Vlad Caba a redus motoarele şi a permis oaspeţilor să mai reducă din diferenţă. Cu un punct în două etape, Minaur se pregăteşte pentru un alt meci greu, cu CSM Bucureşti. Şi mai dificilă pare situaţia din interior, unde s-au adunat mai multe luni de restanţe financiare la jucătorii care au făcut parte din echipă şi în sezonul trecut, în care titlul a fost readus în Baia Mare după 16 ani.

HC Odorhei – Minaur 22-18 (9-9)

Szabo 14 intervenţii, Szilard, Jokanovic – portari; Mihalcea 1, Markez 7, Kuzmanovski 2, Rusia 3, Chike 2, Talas 4, Sipos, Ojleski 2, Csog 1, Konya, Szasz. Antrenor: Vlad Caba

Tatai 11 intervenţii, Pop 3 intervenţii – portari; Ramba, Aflitulin 3, Sadoveac 1, Ghiţă 1, Fotache 2, Buşecan, Vilovski, Ivancsik 5, Bera, Sabou 3, Ostroushko, Cristescu 3. Antrenor: Lars Walther

Arbitri: Din – Dinu; Eliminări: 5-4

Program şi rezultate etapa a 2-a a LN (maculin)

Steaua Bucureşti – Poli Timişoara          27-21
Meciul de la Odorhei nu a fost singurul pentru HCM Minaur în această săptămână, campionii urmând să întâlnească duminică pe vice-campioana de la CSM București, în reeditarea finalei Ligii Naționale din sezonul precedent. Partida se va juca în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” și va începe de la ora 13:30. Intrarea se face pe bază de abonament sau bilet.

Bilet cu loc:10 lei. Copiii, studenţii şi pensionari își pot achiziționa bilet cu reducere, la prețul de 7 lei.