AcasăEvenimentSportRugby. SuperLiga. O etapă ciudată în care Dinamo a invins Steaua, Timisoara...

Rugby. SuperLiga. O etapă ciudată în care Dinamo a invins Steaua, Timisoara a trecut greu de Farul iar Baia Mare n-a convins! Rezultate, clasament

Patru meciuri jucate in etapa a treia din SuperLiga si un singur punct bonus ofensiv luat. Cel mai disputat joc a fost intre Farul si Timisoara, unde Farul a condus la pauza cu 13-3 dar a pierdut la final cu 18-22. Baia Mare a castigat si ea mai greu decat se credea. Dinamo a reusit victoria zilei, trecand de vicecampioana Steaua.

Iasiul a bifat prima victorie din campionat in meciul cu U Cluj, dupa o partida disputata si cu ceva nervi pe final. Meciul s-a incheiat cu eseu si cartonas galben la oaspeti, care au reusit sa ia bonusul defensiv. Asa cum va spuneam insa si cu alte ocazii, tinand conta ca in Play-out se pleaca de la 0 cu punctele, acestea nu prea mai conteaza in aceasta faza.

La Bucuresti, nici Baia Mare nu s-a stresat prea tare, marcand 3 eseuri in momentele in care simtea ca e nevoie sa accelereze. Nu a mai venit si al patrulea, asa ca echipa campioana a castigat, dar fara bonus.

Cu totul altfel a stat situatia la Farul – Timisoara. Un meci in viteza intre jucatori rapizi care se putea incheia cu orice scor. Farul a facut o prima repriza buna, marcand singurul eseu al celor 40 de minute si conducand cu 13-3 la pauza. Din pacate a luat un galben pe final si asta avea sa se simta in partea a doua.

Repriza secunda a fost dezastruoasa pentru Farul. Au luat eseu rapid avand un om in minus, 10-13, apoi au ratat 2 penalitati consecutive, de la distanta. Marea problema a gazdelor a fost ca au pierdut 3-4 tuse si Timisoara i-a impins in gramada in aceasta parte secunda, de aici venind firesc punctele Timisoarei.

Au venit doua incercari consecutive timisorene si scorul s-a rasturnat la 13-22. Niciun punct pentru Farul in mai mult de 30 de minute. A venit o incercare pe final, dar era prea tariu. S-a terminat 18-22.

La Dinamo – Steaua, succes dinamovist si dezamagire stelista. Vicecampioana nu a avut niciun moment impresia ca poate castiga, in fata unui Dinamo in forma. A fost 10-6 la pauza si la un moment dat dinamovistii aveau 24-11. Aproape de final se ajunsese la 31-18, semn clar ca Dinamo nu putea fi pusa in dificultate. Dinamovistii nu numai ca au castigat, dar au luat si bonusul ofensiv, inscriind 4 eseuri, asa ca isi pastreaza sansele la Play-off.