REZULTATE ALEGERI – Lista primarilor din Maramureş

3
6662

La alegerile locale din 5 iunie 2016 maramureşenii care au trecut pe la urne i-au ales pe cei care le vor decide destinele pentru următorii patru ani.

Dacă în unele localităţi au fost reconfirmaţi aceiaşi edili, în altele lupta a fost strânsă şi s-au produs adevărate surprize.
Astfel, la Sighetu Marmaţiei a fost ales Horia Scubli (PSD), la Mireşu Mare – Ioan Mătieş (PSD), Şomcuta Mare – Gheorghe Buda (PSD) şi acestea sunt doar câteva exemple.

Vă prezentăm în cele ce urmează lista completă a celor 76 de edili care au fost aleşi iar acum aşteaptă validarea.

Baia Mare – Cătălin Cherecheş (Coaliţia pentru Baia Mare)

Sighetu Marmaţiei – Horea Scubli (PSD)

Baia Sprie – Dorin Paşca (independent)

Borşa – Ion Sorin Timiş (PSD)

Cavnic – Vladimir Petruţ (PSD)

Dragomireşti – Vasile Ţiplea (PMP)

Săliştea de Sus – Ştefan Iuga (PSD)

Seini – Gabriela Tulbure (PSD)

Şomcuta Mare – Gheorghe Buda (PSD)

Tăuţii Măgherăuş – Anton Ardelean (PSD)

Târgu Lăpuş – Mitru Leşe – (PNL)

Ulmeni – Lucian Morar (PMP)

Vişeu de Sus – Vasile Coman (PSD)

 

Ardusat – Ciprian Vasile Rus (PSD)

Ariniş – Gheorghe Mureşan (PSD)

Asuaju de Sus – Vasile Boitor (PSD)

Băiţa de Sub Codru – Aurel Dumuţa (PSD)

Băiuţ – Mihai Ceteraş (PSD)

Băsesti – Ioan Călăuz (independent)

Bicaz – Dorin Flaviu Mitre (PSD)

Bistra – Vasile Duciuc (PNL)

Bârsana – Teodor Ştefanca (PSD)

Bocicoiu Mare – Vasile Lazarciuc (PSD)

Bogdan Voda – Anuţa Bizău (ALDE)

Boiu Mare – Gavril Pop (PSD)

Botiza – Florea Poienar – (PSD)

Budeşti – Vasile Tămaş – (PSD)

Călineşti – Mihai Nemeş (PNL)

Cerneşti – Vasile Giurgiu (PNL)

Cicârlău – Sorin Lupse (PSD)

Câmpulung la Tisa – Ludovic Fekete (UDMR)

Coaş – Sabin Raţ (PNL)

Coltău – Lajos Cendes (independent)

Copalnic Mănăştur – Ştefan Mihalca (PNL)

Coroieni – Gavril Ropan (PNL)

Cupşeni – Lucia Butcure (PSD)

Deseşti – Gheorghe Bohotici (PNL)

Dumbrăviţa – Felician Ciceu (PNL)

Fărcaşa – Ioan Stegerean (PSD)

Gârdani – Gheorghe Tătăran (PNL)

Giuleşti – Laurenţiu Batin (ALDE)

Groşi – Florin Boltea (UNPR)

Groşii Ţibleşului – Nicolae Burzo – (PNL)

Ieud –Nicolae Traian David (PSD)

Lăpuş – Ioan Buda (PSD)

Leordina – Ştefan Gavriluţi (PNL)

Mireşu Mare – Ioan Mătieş (PSD)

Moisei – Toader Şteţcu – (PNL)

Oarţa de Jos – Bogdan Pop – (PSD)

Ocna Şugatag – Mihai Ivaszuk – (PNL)

Onceşti – Matei Godja (independent)

Petrova – Ion Petrovai (PNL)

Poienile de Sub Munte – Ştefan Oncea (PSD)

Poienile Izei – Vasile Dunka (PNL)

Recea – Octavian Pavel (PSD)

Remetea Chioarului – Călin Ovidiu Petrică (PMP)

Remeţi – Petru Sofineţi (PSD)

Repedea – Ioan Miculaiciuc (UNPR)

Rona de Jos – Ioan Herbil (PSD)

Rona de Sus – Ioan Romaniuc (PSD)

Rozavlea – Vasile Mârza (PSD)

Ruscova – Ioan Turcsin (PNL)

Sarasău – Ion Covaci (PSD)

Satulung – Bujorel Mureşan (PSD)

Săcălăşeni – Emilian Gheorghe Pop (PSD)

Săcel – Gavrilă Dologa (PSD)

Sălsig –Florian Lucian Luca (PSD)

Săpânţa – Gheorghe Stan (PNL)

Strâmtura – Ioan Pasere (PSD)

Suciu de Sus – Viorel Paşca (PSD)

Şieu – Irina Iusco (PSD)

Şişesti – Ioan Tentiş (PNL)

Vadu Izei – Petru Vlaşin (PSD)

Valea Chioarului – Ioan Sorin Burde (PSD)

Vima Mica – Liviu Balint (PSD)

Vişeu de Jos –Găvrilă Şimon (PNL)

 

Din punct de vedere al apartenenţei politice, ALDE are 2 primari, Alianţa PSD+UNPR – 1, Coaliţia pentru Baia Mare – 1, independenţi – 4, PMP – 3, PNL – 20, PSD – 42, UDMR – 1, UNPR – 2.

În termen de 20 de zile de la validarea scrutinului, primarii aleși trebuie să fie validați și să depună jurământul.

Te-ar mai putea interesa

Loading...

3 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.