AcasăEvenimentSportPSG a făcut spectacol la revenirea în Liga Campionilor. Vezi toate rezultatele,...

PSG a făcut spectacol la revenirea în Liga Campionilor. Vezi toate rezultatele, marcatorii și formațiile!

Opt ani au trecut de când Paris Saint Germain, mândria capitalei Franţei când vine vorba de sportul rege, nu mai evoluase în cea mai importantă competiţie europeană, dar fiecare minut de aşteptare a fost dat uitării de suporterii lui PSG după 4-1 cu Dynamo Kiev.
Vicecampioana din Ligue 1 a jucat încă din primul minut un fotbal ofensiv, un fotbal deschis, iar fineţurile lui Ibrahimovic au fost o încântare pentru numerosul public venit pe Pars des Princes.

Atacantul suedez a deschis scorul în minutul 19 dintr-o lovitură de al 11 metri acordată la o imprudenţă a capitanului oaspeţilor Mikhalik în propria suprafaţă de pedeapsă.
Pentru Ibrahimovic a fost al 29-lea gol în Liga Campionilor cu al şaselea club diferit, nou record în materie.
PSG îşi majora avantajul prin fundaşul Thiago Silva, şi el un jucător adus pe milioane multe în vară de la AC Milan. Excelent plasat în careul advers la un corner, apărătorul central brazilian a reluat în forţă la colţul scurt fără şansă pentru tânărul portar advers.

Gazdele au continuat presiunea şi un alt fundaş modifica din nou tabela după doar trei minute. Alex s-a aflat la locul potrivit în momentul potrivit la un corner executat de pe dreapta şi a reluat din prima pentru 3-0.

Jocul s-a domolit în partea secundă şi tabela avea să se schimbe de două ori în ultimele minute. Mai întâi Veloso a redus din diferenţă cu un şut plasat la colţul lung după un corner şi o combinaţie cu Yarmolenko în marginea careului, pentru ca Pastore să puncteze pentru 4-1 în prelungiri.

FC Porto a plecat cu toate punctele de la Zagreb unde s-a impus cu 2-0 în faţa gazdelor de la Dinamo. Lucho Gonzalez a deschis scorul cu trei minute înaintea pauzei, iar Defour a închis tabela în al doilea minut suplimentar acordat peste cele 90 regulamentare.

GRUPA A
Paris Saint Germain – Dynamo Kiev 4-1
90+1 – Pastore închide tabela pe Parc des Princes.
87 – Veloso marchează golul de onoare cu un şut la colţul lung după un corner şi o combinaţie cu Yarmolenko.
32 – O nouă fază fixă la poarta oaspeţilor şi un nou gol pe tabelă. Alex a şutat fără preluare pentru 3-0.
29 – Thiago Silva marchează cu un şut la colţul scurt după un corner.
19 – Ibrahimovic deschide scorul din lovitură de la 11 metri.
3 – Menez trimite în 6 metri pentru Pastore şi argentinianul trage în portarul Koval. Corner pentru PSG.
PSG: Sirigu – Silva, Alex, Maxwell, Jallet – Menez, Matuidi, Chantome, Verratti – Pastore, Ibrahimovic

Dynamo Kiev: Koval – Danilo Silva, Mikhalik, Taiwo, Khacheridi – Veloso, Yarmolenko, Garmash, Kranjcar – Ideye, Raffael.

Dinamo Zagreb – FC Porto 0-2
41 – Porto trece la conducere prin reuşita lui Gonzalez.
Dinamo Zagreb: Keleva – Simunic, Tonel, Vida, Calello – Ademi, Sammir, Pivaric, Brozovic – Rukavina, Cop.

FC Porto: Helton – Maicon, Miguel Lopes, Sandro, Otamendi, Lucho Gonzalez – Moutinho, Defour, Martinez – Rodriguez, Varela.

GRUPA B
Olympiakos Pireu – Schalke 1-2
62 – Huntelaar ratează o lovitură de la 11 metri.
59 – Huntelaar readuce rapid pe Schalke în atvantaj.
58 – Abdoun restabileşte egalitatea.
41 – Howedes deschide scorul pentru Schalke.
Olympiakos: 42-Balazs Megyeri, 35-Vassilis Torossidis, 15-Pablo Contreras, 24-Kostas Manolas, 20-Jose Holebas; 5-Paulo Machado; 2-Giannis Maniatis, 3-Francois Modesto, 19-David Fuster, 93-Djamel Abdoun; 10-Rafik Djebbour.
Schalke 04: 36-Lars Unnerstall, 4-Benedikt Hoewedes, 14-Kyriakos Papadopoulos, 32-Joel Matip, 23-Christian Fuchs; 17-Jefferson Farfan, 33-Roman Neustaedter, 13-Jermaine Jones, 27-Tranquillo Barnetta; 10-Lewis Holtby, 25-Klaas-Jan Huntelaar.
Arbitru: David Fernandez Borbalan (Spania).

Montpellier – Arsenal 1-2
18 – Giroud contribuie la un nou gol al tunarilor. Francezul i-a pasat în faţa porţii lui Gervinho şi ivorianul a îndeplinit o simplă formalitate.
16 – Panzerul Podolski face linişte pe Stade de la Mosson cu un şut din interiorul careului. Giroud, fostul jucător al gazdelor, a pasat decisiv.
9 – Belhanda deschide scorul pentru Montpellier din lovitură de la 11 metri. Primul gol pentru campioana Franţei în Liga Campionilor.
1 – Abou Diaby a primit cartonaşul galben după doar 26 de secunde egalând un record din 2009 al lui Paolo Jorge de la Apoel Nicosia.
Montpellier: 16-Geoffrey Jourdren; 2-Garry Bocaly, 3-Mapou Yanga-Mbiwa, 4-Hilton, 5-Henri Bedimo; 13-Marco Estrada, 23-Jamel Saihi; 8-Anthony Mounier, 10-Younes Belhanda, 20-Remi Cabella; 19-Souleymane Camara
Arsenal: 24-Vito Mannone; 25-Carl Jenkinson, 4-Per Mertesacker, 5-Thomas Vermaelen, 28-Kieran Gibbs; 2-Abou Diaby, 8-Mikel Arteta; 27-Gervinho, 19-Santi Cazorla, 9-Lukas Podolski; 12-Olivier Giroud
Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)

GRUPA C
AC Milan – Anderlecht Bruxelles 0-0
AC Milan: 32-Christian Abbiati; 2-Mattia De Sciglio, 25-Daniele Bonera, 5-Philippe Mexes, 77-Luca Antonini; 16-Mathieu Flamini, 34-Nigel de Jong, 8-Antonio Nocerino; 10-Kevin-Prince Boateng; 11-Giampaolo Pazzini, 28-Urby Emanuelson.
Anderlecht: 1-Silvio Proto; 30-Guillaume Gillet, 27-Marcin Wasilewski, 14-Bram Nuytinck, 3-Olivier Deschacht; 45-Massimo Bruno, 5-Lucas Biglia, 16-Cheikhou Kouyate, 19-Sacha Kljestan; 10-Kanu; 25-Dieudonne Mbokani.
Arbitru: William Collum (Scoţia).

Malaga – Zenit Sankt Petersburg 3-0
76 – Isco face dubla şi închide practic meciul.
13 – Argentinianul Saviola majorează avantajul andaluzilor.
3 – GOL Malaga. Isco marchează primul gol din faza grupelor noului sezon al Ligii Campionilor.
Malaga: Caballero; Gamez, Weligton, Demichelis, Monreal; Camacho; Joaquin, Isco, Portillo, Eliseu; Saviola.
Zenit: Malafeev; Anyukov, Bruno Alves, Lombaerts, Lukovic; Shirokov; Zyryanov; Fayzulin, Denisov, Hulk; Kerzhakov

GRUPA D
Real Madrid – Manchester City 3-2
90 – Ronaldo aruncă în aer stadionul cu un şut care a trecut pe sub Hart.
87 – Benzema egalează cu un şut din 16 metri la colţul scurt.
85 – Kolarov readuce pe Manchester City la conducere.
75 – Gol superb marcat de Marcelo. Brazilianul şi-a aşezat mingea pe dreptul la 16 metri şi a şutat la vinclu. Mingea a fost uşor deviată de un apărător advers.
68 – Dzeko deschide scorul după un contraatac şcoală purtat de Yaya Toure din propria jumătate.
Real Madrid: Casillas; Arbeloa, Varane, Pepe, Marcelo; Khedira, Xabi Alonso, Essien; Di María, Cristiano, Higuaín.
Manchester City: Hart, Clichy, Kompany, Nastasic, Maicon; Y.Touré, Barry, Javi García, Nasri; Silva, Tévez.
Arbitru: Damir Skomina (Slovenia)

Borussia Dortmund – Ajax Amsterdam 1-0
87 – Polonezul Lewandowski deschide scorul.
57 – Penalty ratat de gazde prin Hummels.
Borussia Dortmund: 1-Roman Weidenfeller; 26-Lukasz Piszczek, 4-Neven Subotic, 15-Mats Hummels, 29-Marcel Schmelzer; 16-Jakub Blaszczykowski, 8-Ilkay Guendogan, 5-Sebastian Kehl, 11-Marco Reus, 10-Mario Goetze; 9-Robert Lewandowski
Ajax Amsterdam: 1-Kenneth Vermeer; 24-Ricardo van Rhijn, 3-Toby Alderweireld, 4-Niklas Moisander, 17-Daley Blind; 5-Christian Poulsen, 8-Christian Eriksen, 49-Ryan Babel; 19-Tobias Sana, 10-Siem de Jong, 21-Derk Boerrigter
Arbitru: Paolo Tagliavento (Italia)