AcasăEvenimentSportPrima înfrângere pentru Minaur în 2014: Prea multe greşeli pe final de...

Prima înfrângere pentru Minaur în 2014: Prea multe greşeli pe final de repriză secundă

HCM Minaur Baia Mare, într-un meci disputat în cadrul etapei a XIV-a din Liga Națională, a pierdut la Târgu Jiu, împotriva Energiei, scor 24-22. Acesta a fost primul meci oficial al minauriştilor din acest an, înfrângerea suferită în acest meci venind pe fondul unor greşeli făcute pe final de repriză secundă de elevii lui Gheorghe Covaciu şi Adi Popovici.

Gazdele au început mai bine meciul, reușind să conducă cu 4-2, însă au fost egalați de băieții antrenați de Gheorghe Covaciu la 6, iar de atunci nu au mai reușit să revină, fiind conduși și la cinci goluri (13-8 și 14-9).  Al doilea act s-a disputat în același fel ca și primul – cu Minaur la conducere – , gazdele reușind să egaleze abia cu 5 minute înainte de final, scorul fiind 22-22. În urma unor greșeli, Energia Tg. Jiu a preluat conducerea în minutul 58, iar la final s-a impus cu scorul de 24-22, potrivit minaur.ro.

În urma acestui rezultat, HCM Minaur ocupă locul 8 în Liga Națională, cu 13 puncte, fiind devansată de Steaua, care a acumulat 15 puncte în urma victoriei din această etapă, scor 33-26, pe teren propriu cu CSU Poli Timișoara. În etapa viitoare, a XV-a din Liga Națională, Minaur va juca tot în deplasare, la vicecampioana din sezonul trecut, Știința Bacău.

Meciul va începe de la ora 19:15 și va putea fi urmărit în direct pe Digisport 3.  HCM Minaur: Ionuț Irimuș, Viorel Viman – Alin Bondar (8 goluri), Andrei Grasu (3), Srdjan Gavrilovic (3), Bogdan Mihai (3) , Devid Munea (2) , Daniel Bera (1) , Viorel Fotache (1), Mihai Bușecan (1) , Călin Leordean, Simion Crăciun, Bogdan Baican, Elvis Acsinia, Răzvan Udriștoiu, Alexandru Sabou. Antrenori: Gheorghe Covaciu și Adi Popovici.