PREMII ATELIER – Laureații Festivalului Internațional de Teatru din Baia Mare, ediția XXXIII

0
573

PREMII ATELIER Festivalul Internațional de Teatru Atelier din Baia Mare și-a desemnat laureații. Juriul Festivalului, ediția a XXIII-a, a fost alcătuit din: Cristina RUSIECKI – Preşedintele juriului, Nicolae WEISZ, Emanuel PETRAN  și Andrei MĂJERI.Au fost acordate următoarele premii: 

MARELE PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

Nominalizări: 

  1. „EU, SISIF”, regia artistică Veselka Kuncheva, „PUPPET`S LAB” din Sofia (Bulgaria)
  2. „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu,

TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea

3. „CASA DE PE GRANIȚĂ”, regia Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câștigat de „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!” și a constat în lucrarea NOD MARAMUREȘAN, oferită de artistul Lucian Marchiș

PREMII ATELIER 2016

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR 

Nominalizări: 

  1. Veselka Kuncheva – pentru spectacolul „EU SISIF”,  PUPPET`S LAB” din Sofia
  2. Bobi Pricop – pentru spectacolul „PISICA VERDE”,  produs de TEATRUL PENTRU TINERET „LUCEAFĂRUL” din Iaşi
  3. Marcel Țop – pentru spectacolul „CASA DE PE GRANIȚĂ”,  produs de TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câștigat de BOBI PRICOP  și a constat în tabloul intitulat TEATRU, oferit de artistul plastic Breznay Andras

PREMIILE SPECIALE ALE  JURIULUI

  1. „EU SISIF” – regia Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB,  din Sofia (Bulgaria)

Premiul a constat în tabloul COMPOZIȚIE, oferit de artistul plastic Maria Boloni

2.„CASA DE PE GRANIȚĂ” – regia artistică Marcel Țop, TEATRUL BAIA MARE

Premiul a constat în lucrarea, OPAIȚ DACIC, oferită de artistul  plastic Daniel Leș

3. „COLUMBINUS” – regia Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a constat în tabloul REFLEXII, oferit de artistul plastic Ciprian Cosma

4.TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE” BAIA MARE  –  pentru producțiile prezentate în festival:  „PLEX” – regia Andrei Dinu și Andrei Stan,  „CLOSER” – regia artistică Gelu Badea,  „KJAERLIGHET. TRUPURI. OCEANE TĂCUTE”, regia artistică Botond Nagy.

Premiul a constat într-un set de fotografii realizate de artiștii vizuali Silviu Gheție și Ioan Brezovski

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR

Nominalizări: 

  1. Andrei  Dinu – pentru rolul din spectacolul „PLEX ” , TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE”  BAIA MARE
  2. Dorin Griguta – „CASA DE PE GRANIȚĂ” – regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE
  3. Valeriu Doran –  „ CASA DE PE GRANIȚĂ” – regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câștigat de ANDREI  DINU și a constat în lucrarea MASCĂ, oferită de artistul plastic Paul Covaci  și un papion hande-made, oferit de designerul Alexandru Ștef.

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ

Nominalizări: 

  1. Madălina Ciotea – pentru cele patru roluri (Liuba, Mama, Mămica-tată, Lara) jucate în spectacolul „EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea
  2. Ioana Predescu –  pentru  rolul „Bi_Anca” din spectacolul „(D)EFECTUL PLACEBO” , concept și coregrafie Ștefan Lupu,  TEATRUL NATIONAL „I.L.CARAGIALE” din Bucureşti
  3. Aurora Prodan – pentru rolul „Soacra” din spectacolul „ CASA DE PE GRANIȚĂ” – regia artistică Marcel Țop, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câștigat de AURORA PRODAN și a constat în tabloul AȘTEPTÂNDU-TE, oferit de artistul plastic Anamaria Nagy și un accesoriu de lux, oferit de designera Larisa Beserman

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF

Nominalizări: 

  1. Marieta Golomehova – pentru scenografia spectacolului „EU SISIF” – regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB,  din Sofia (Bulgaria)
  2. Roxana Ionescu –  pentru scenografia spectacolului „ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR”, regia Gavriil Pinte, TEATRUL „REGINA MARIA”  Oradea
  3. Cristian Marin – pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS”, regia artistică  Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

Premiul a fost câștigat de ROXANA IONESCU și a constat în tabloul FLUIERÂND A LIBERTATE, oferit de artista Sanda Maria Ciorna

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF 

Nominalizări: 

  1. Luis și Pedro Sartori do Vale – pentru coregrafia spectacolului „DUBLU”

produs de WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)

2.Six  Mickaël –  pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”,  COMPAGNIE BAKHUS – Grasse (Franţa)

3. Maria Dimitrova – pentru coregrafia spectacolului „EU SISIF” – regia artistică Veselka Kuncheva, PUPPET`S LAB, din Sofia (Bulgaria)

Premiul a fost câștigat de SIX MICKAEL și a constat în tabloul  ZVON DE SCHIMBARE realizat de artistul Leș Iosif Paul și oferit de ROTARY CLUB BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ONE MAN SHOW

RICHARD BOVNOCZKI –  în spectacolul MOSCOVA-PETUŞKI, regia Teodora Herghelegiu

Premiul a constat în tabloul ÎNSINGURATUL , oferit de artistul plastic Anca Delia Oros

PREMIUL PENTRU MUZICĂ DE SCENĂ (acordat cu sprijinul Fundaţiei ACCUMM)

Nominalizări: 

  1. Spectacolul „DUBLU”, de  Luis și Pedro Sartori do Vale, WHS (Finlanda) şi THEATER OP DE MARKT / Dommelhof (Belgia)
  2. Spectacolul „(D)EFECTUL PLACEBO” concept și coregrafie Ștefan Lupu – TEATRUL NATIONAL „I.L.CARAGIALE” din Bucureşti
  3. Spectacolul  „ZELDA NU E DE PE-AICI” –  ARADI  KAMARASZINHÁZ ”, TEATRUL „JÓKAI” BÉKÉSCSABA,  ASOCIAȚIA  MASZK, SZEGED

Premiul a fost câștigat de spectacolul  „ZELDA NU E DE PE-AICI”  și a constat în tabloul BABILONIA, oferit de artistul plastic Aurel Cucu

PREMIILE  PUBLICULUI

PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

„COLUMBINUS”, regia artistică Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN REGIZOR 

Horia Suru, pentru regia la „COLUMBINUS”, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR

Andrei Dinu –  pentru rolurile din spectacolele „PLEX ” și CLOSER de la TEATRUL INDEPENDENT „ARTSCAPE”  BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ

Ioana Chereji – pentru rolul din spectacolul „AUTOBAHN”, regia artistică Laura Moldovan, TEATRUL DE NORD DIN SATU MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENOGRAF

Irina Moscu – pentru scenografia spectacolului „ EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ!”, regia artistică Tudor Lucanu, TEATRUL „ANTON PANN” Râmnicu Vâlcea și Cristian Marin –  pentru scenografia spectacolului „COLUMBINUS” – regia artistică  Horia Suru, TEATRUL MUNICIPAL BAIA MARE

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN COREGRAF 

Six  Mickaël –  pentru coregrafia spectacolului „ÎN UMBRA LUI CORÉ”,  COMPAGNIE BAKHUS – Grasse (Franţa)

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ONE MAN SHOW

Richard Bovnoczki – în spectacolul „MOSCOVA-PETUŞKI”, regia Teodora Herghelegiu

Credit foto: Cristi Popovici

Te-ar mai putea interesa

Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.