AcasăEvenimentSportHANDBAL FEMININ - CSM București s-a calificat în finala Ligii Campionilor!

HANDBAL FEMININ – CSM București s-a calificat în finala Ligii Campionilor!

CSM București s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, sâmbătă, după o victorie formidabilă în semifinala cu formația macedoneană Vardar Skopje, scor 27-21 (14-9), la Budapesta, în Papp Laszlo Arena.

Campioana României, la prima sa participare în cea mai importantă competiţie intercluburi, a reuşit o performanţă remarcabilă pentru handbalul românesc, cu atât mai mult cu cât s-a calificat în sferturi de pe locul 4 în grupa principală.

Croata Jelena Grubisic a fost cea mai bună jucătoare a echipei bucureştene, cu o prestaţie deosebită în poarta echipei antrenate de danezul Kim Rasmussen.

După 21-22 şi 25-30 cu Vardar în grupa principală, CSM a predat o veritabilă lecţie de handbal echipei macedonene, care va juca pentru al treilea an consecutiv finala mică la turneul Final Four.

Vardar a marcat primul gol al semifinalei, dar apoi CSM, cu o apărare compactă, s-a desprins la un neverosimil 7-1 (min. 13), adversarele ratând şi două aruncări de la 7 metri. Cea mai mare diferenţă în prima repriză a fost de şapte goluri, 10-3 (18), 13-6 (24), 14-7 (26), dar la pauză scorul a fost de 14-9.

După un debut de repriză secundă mai puţin reuşit, când Vardar a fost aproape de a se apropia la patru goluri (a ratat 7 metri la 15-10), CSMB a avut o perioadă de graţie, cu şapte goluri şi doar unul primit. Brădeanu (37 ani) a reuşit trei goluri consecutive, dintre care două de pe propriul semicerc, după ce Vardar a scos portarul. La 22-11 (44), soarta meciului era decisă în mare măsură, iar adversarele au speculat o relaxare a echipei bucureştene, marcând patru goluri, 22-15 (49).

Ramussen şi-a permis să folosească tot lotul în acest meci, iar scorul la care s-a impus CSMB a fost unul confortabil, 27-21.

În finala de duminică, echipa din Bucureşti va înfrunta favorita gazdelor, echipa maghiară Gyor, care a trecut în prima semifinală de Buducnost Podgorica, campioana en titre şi echipa Cristinei Neagu, cu 21-20 (11-8).

Oana Manea, una dintre cele mai bune jucătoare ale CSM-ului a vorbit la finalul partidei despre victoria istorică a echipei conduse de Kim Rasmussen.

572e294e95f9cfd906a1f509

„A fost un meci destul de frumos, ne bucurăm că am ieșit învingătoare de pe teren. Cred că ele au intrat cu gândul că noi suntem pierzătoare încă de la început. Apărarea a fost punctul nostru forte și în principal portarul. Gruba a făcut un meci senzațional. Am blocat toate punctele lor forte și asta a făcut diferența. La pauză, am vorbit în vestiar că meciul nu s-a terminat și că trebuie să fim concentrate. Fetele au fost extrem de motivate și în repriza secundă. Înainte de start am crezut că o să fie un meci destul de greu, dar echipa noastră a fost mult mai bună în această seară” a declarat pivotul CSM-ului ÎN EXCLUSIVITATE pentru Digi Sport.

În ultimul act, campioana României va lupta pentru trofeu cu Gyor, formația care găzduiește Final Four-ul și care a reușit să câștige duelul cu CSM din grupe. Oana Manea e convinsă că echipa lui Rasmussen își poate lua revanșa, deși formația din Ungaria va avea aportul publicului.

„Va fi un meci foarte greu, au ațâția suporteri care le susțin. Am încredere în echipă și cred că dacă o să fim concentrate și la fel de motivate ca azi, lupta se va da pe teren și acolo vom demonstra care va fi echipa mai bună” a concluzionat Manea.