AcasăEvenimentSportPREGĂTIRI - Minaur a pierdut în fața nemților de la DHFK Leipzig

PREGĂTIRI – Minaur a pierdut în fața nemților de la DHFK Leipzig

foto arhiva

HCM Minaur a pierdut primul meci amical din Germania, cu scorul de 29-26, impotriva nou-promovatei in Bundesliga, DHFK Leipzig. La pauza, echipa germana a avut un avantaj de trei goluri, scorul fiind de 14-11.
Meciul a inceput echilibrat, cele doua echipe mergand umar la umar pana la finalul primei reprize, cand gazdele s-au distantat pentru prima data la trei goluri, avantaj pe care l-au pastrat pana la pauza.
Leipzig a inceput excelent actul secund, marind diferenta la sase goluri, 19-13 in minutul 36, respectiv 33-27 in minutul 45. HCM Minaur a fortat si a incercat sa revina in meci, gazdele reusind insa sa isi adjudece victoria, cu scorul final de 29-26.
Cei mai buni marcatori ai gruparii Minaur au fost, in aceasta partida, Inal Aflitulin si Marius Sadoveac, fiecare cu cate 6 reusite.
Acesta a fost primul amical al baimarenilor din Germania, ei urmand sa joace astazi in compania echipei USV Halle, iar pe 6 august impotriva celor de la HF Springe. In perioada 8-9 august, HCM Minaur va participa la Sparkassen Cup, unde va evolua in grupa impotriva echipelor MKB Veszprem si Fuchse Berlin.
• HCM Minaur Baia Mare: Tatai, Pop – Aflitulin (6 goluri), Sadoveac (6), Ivancsik (3), Ghita (3), Sabou (2), Vilovski (2), Cristescu (1), Bera (1), Marta, Busecan, Fotache, Mihai, Popescu