AcasăEvenimentSportNici putință, nici voință! Clujenii au trecut pe lângă un rezultat mare!

Nici putință, nici voință! Clujenii au trecut pe lângă un rezultat mare!

CFR Cluj a pierdut cu 2-1 partida de pe teren propriu cu Manchester United, a doua din grupele Ligii Campionilor. Clujenii lui Ioan Andone au condus cu 1-0 din minutul 14 prin golul lui Kapetanos, dau au fost egalați după un sfert de oră de Van Persie, olandezul marcând și golul de 2-1 pentru Manchester în a doua repriză. Clujenii au avut ocazia in ultimele minute sa egaleze, insa nu a fost sa fie.
Ardelenii nu au fost impresionați de renumele adversarilor lor și au tratat meciul încă din start cu maximă seriozitate. CFR Cluj a jucat atent în prima repriză, s-a apărat aglomerat în zona centrală și a încercat să aplice tactica de la Braga, cea a contraatacului, care s-a dovedit una câștigătoare.
Nici un sfert de oră n-a trecut de la fluierul de start și CFR conducea deja cu 1-0, după o fază de senzație. Bastos a pasat lung pe dreapta la Sougou, acesta a centrat în careu la Kapetanos, care s-a demarcat excelent și a șutat pe jos la colțul din stânga.
Manchester a declanșat imediat asediul. Cu o posesie zdrobitoare în majoritatea timpului, englezii au întors defensiva clujeană pe toate părțile. Au încercat mult pe stânga, au mutat jocul pe dreapta, pentru ca apoi să revină în centru, dar apărarea echipei din Gruia a rezistat eroic pentru încă un sfert de oră. Din păcate, Sougou s-a accidentat după un duel cu Evra și a părăsit terenul în minutul 24, ceea ce a scăzut considerabil puterea și viteza de atac a ardelenilor.
Golul egalizator al oaspeților a venit în urma unei faze fixe de pe stânga. Rooney a centrat în fața porții, mingea a căzut cu noroc pe umărul lui Van Persie și a luat o traiectorie ciudată care l-a păcălit pe Felgueiras. Mingea a intrat în poartă sub transversală, după ce a trecut peste portarul clujenilor.
Doar trei minute au trecut de la începutul reprizei a doua și Manchester a preluat conducerea, la o fază în care apărarea ardelenilor era cu gândul în altă parte. Rooney l-a găsit pe Van Persie demarcat în centru cu o pasă de pe dreapta, atacantul oaspeților a profitat de ieșirea lui Felgueiras din poartă și a șutat pe lângă portar la colțul din stânga.
Ardelenii au avut de două ori șansa să revină pe tabelă în minutele următoare, însă Kapetanos a șutat mult peste poartă în minutul 52, din poziție foarte bună, pentru ca apoi lovitura de cap a lui Cadu să fie scoasă incredibil de sub transversală de portarul De Gea. O altă mare ocazie de gol au ratat clujenii chiar în primul minut de prelungiri al meciului, când lovitura de cap a lui Bastos din 6 metri a fost parată de la colțul scurt de De Gea.
CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi – Aguirregaray (Nicoară ’80), G. Mureşan – Sougou (Luis Alberto ’24), Bastos, Camora – Kapetanos (Bjelanovici ’61). Antrenor: Ioan Andone.
Manchester United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans (Wootton ’79), Evra – Cleverly, Fletcher, Anderson, Rooney – Hernandez (Welbeck ’83), Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.
Cartonaş galben: Ferdinand ’86.
Arbitri: Alberto Undiano Mallenco (central) – Roberto Diaz Perez del Palomar, Jesus Calvo Guadamuro (asistenţi) – Carlos Gomez, Javier Estrada Fernandez (asistenţi suplimentari) – Juan Carlos Yuste Jimenez (rezervă) – toţi Spania.
Programul partidelor din etapa a III-a a grupei H, care se vor disputa la 23 octombrie, este următorul: Galatasaray Istanbul – CFR Cluj şi Manchester United – Sporting Braga.