AcasăEvenimentSportN-AVEM VALOARE - Astra a câștigat cu greu, Steaua a fost măcelărită...

N-AVEM VALOARE – Astra a câștigat cu greu, Steaua a fost măcelărită acasă

Echipa Astra Giurgiu a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-2), formația olandeză AZ Alkmaar, într-o partidă din cadrul primei manșe a play-off-ului competiției Europa League la fotbal, disputată joi seara.

AZ Alkmaar s-a dovedit un adversar redutabil, care și-a arătat forța încă din debutul meciului, producând panică în careul giurgiuvenilor la aproape fiecare acțiune ofensivă pe care a avut-o. Oaspeții au reușit să marcheze de două ori în mai puțin de trei minute, prin Markus Henriksen (min.11) și Vincent Janssen (min.13), după două acțiuni în care apărătorii giurgiuveni au fost prinși pe picior greșit.

Elevii lui Marius Șumudică nu s-au demoralizat, însă, după cele două goluri încasate, ci au revenit în ofensivă, reușind să reducă din handicap prin Fernando Boldrin, în urma unei lovituri de colț executate de căpitanul Constantin Budescu (min.25).

Impulsionați de acest gol, jucătorii Astrei s-au aruncat în atac, iar Budescu a fost foarte aproape de a restabili egalitatea în minutul 37, când șutul său a fost respins cu dificultate de portarul Rochet.

Finalul primei reprize a aparținut în totalitate echipei gazdă, care a marcat de două ori într-un interval de patru minute, prin Denis Alibec (min.41) și Alexandru Dandea (min.45), ultimul intrat pe teren în locul lui Boldrin (accidentat), Astra preluând astfel conducerea pe tabela de marcaj.

După pauză, jocul a fost la fel de deschis ca și în prima repriză, ambele formații mizând pe cartea atacului. iar ocaziile de gol nu au lipsit la cele două porți. Tabela de marcaj a rămas, însă, nemodificată până la final, Astra Giurgiu obținând o victorie meritată în fața puternicei echipei olandeze, clasată pe locul al treilea în sezonul trecut din Eredivisie.

Meciul retur dintre Astra și AZ se va disputa pe 27 august, la Alkmaar (21,00 — ora României), câștigătoarea acestei duble manșe având asigurată prezența în grupele Europa League.
Astra Giurgiu – AZ Alkmaar 3-2 (3-2)
Au marcat: Fernando Boldrin (25), Denis Alibec (41), Alexandru Dandea (45), respectiv Markus Hendriksen (11), Vincent Jansse (13)
Giurgiu – Stadion „Marin Anastasovici”
Europa League – play-off (prima manșă)

Rușinos de-a binelea

Campioana României, FCSB, după o primă repriză foarte bună, a jucat lamentabil în partea a doua şi a pierdut cu 0-3 în faţa unei echipe, Rosenborg, care nu ni s-a părut deloc a fi una redutabilă, ci doar una care se bazează pe forţa fizică a jucătorilor şi, esenţial, pe o disciplină strictă în joc. Oaspeţii au dat dovadă de multe naivităţi în fazele de atac, deşi au avut în faţă o apărare de liga a II-a spre a III-a.

Dezastrul de pe tabela de marcaj nu se întrevedea după prima repriză, când FCSB (care a arătat bine de la mijloc în sus, deşi nu beneficiază de un coordonator de profesie) a şutat foarte mult spre şi pe poartă. Lipsa unui vârf autentic şi-a pus însă don nou amprenta. Ca şi în meciurile de campionat, ca şi în meciul de la Belgrad, FCSB a căzut fizic în partea a doua a jocului, iar după primirea primului gol, a căzut şi psihic. FCSB a avut o bară prin Chipciu şi a ratat o ocazie monumentală prin Tade. Au înscris: Mikkelsen (61), Helland (67) şi Jensen (90+3).