AcasăEvenimentSportMondialele de tineret. România învinge Olanda, vicecampioana mondială, şi merge în optimi...

Mondialele de tineret. România învinge Olanda, vicecampioana mondială, şi merge în optimi !

România s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de tineret, după ce a trecut de Olanda, scor 22-20 (8-7), de vicecampioana europeană, Olanda, care părăseşte astfel competiţia. Tricolorele termină grupa D pe poziţia a treia şi va da piept în optimi cu ocupanta locului doi din grupa C, Franţa.
Victoria Croaţiei în faţa Braziliei obliga România să scoată cel puţin un punct în faţa Olandei, iar dacă ne gândim că Olanda a învins categoric echipa antrenată de Dumitru Muşi şi Costicu Buceschi în ultimele două partide directe (39-27, 32-24), vicecampioana europeană pornea cu prima şansă. România a jucat însă până la epiziare partida cu Olanda, iar principala armă în acest meci a fost Denisa Dedu, care a fost imbatabilă în multe momente.
A fost un meci extrem de tensionat, în care s-a greşit mult în ambele tabere. După un început bun al Olandei, care conducea cu 2-1 în minutul 3, au urmat 18 minute în care Denisa Dedu nu a primit gol, iar tricolorele au profitat de acest lucru şi s-au desprins pe tabelă (6-2). Olanda s-a redresat pe final de repriză şi a echilibrat situaţia pe tabelă, iar după primele 30 de minute România avea un avantaj minim (8-7).
S-a mers cap la cap în primele 19 minute din partea secundă, în care niciuna dintre cele două formaţii nu s-a desprins la mai mult de un gol pe tabelă. A venit replica României, care a punctat de două ori consecutiv prin Pricopi şi tricolorele aveau 17-14, însă au urmat momente mai slabe şi Olanda a preluat conducerea (18-17), cu şapte minute înainte de final, asta după ce Eliza Buceschi şi Andreea Pricopi rataseră câte o aruncare de la şapte metri. Finalul a fost unul perfect pentru tricolore, care au fost mai lucide. Perianu a marcat pentru 20-19 printr-o aruncare de la distanţă,  Eliza Buceschi a profitat de neatenţia defensivei Olandei, iar România era cu un picior şi jumătate în optimi, având în vedere faptul că un egal era suficient pentru a merge mai departe. Malestein a redus din diferenţă cu 19 secunde înainte de final, dar Pricopi, cu patru secunde înainte de final, a risipit orice speranţă la calificare a vicecampioanei europene. Tricolorele se impun cu 22-20 şi merg în optimi, acolo unde vor întâlni Franţa, echipă pe care România a învins-o în pregătiri, scor 35-19.
Olanda-România 20-22 (7-8)
Olanda:
Portari: Van Dorst (18/40), Wester (neutilizată)
Marcatoare: Schoenaker (4/9, 1/2 la 7m), Abbingh (4/12, 1/2 la 7m), Prak (3/3), Michielsen (3/5), Malestein (2/4), Knippenborg (2/5), Valenbregt (1/2), Hoekstra (1/3)
Au mai evoluat: Dulfer (0/2, 0/1 la 7m), Kornet
Neutilizate: Boostman, Wilmsen, Van der Mast, Polman
Aruncări de la 7m: 5/2
Eliminări: Abbingh
Antrenor: Monique Tijsterman
România:
Portari: Dedu (15/35), Arghir, Mureşan (neutilizate)
Marcatoare: Perianu (6/12, 1/1 la 7m), Pricopi (5/8, 0/1 la 7m), Buceschi (4/9, 1/3 la 7m), Varga (4/9, 1/2 la 7m), Ivan (2/3), Florica (1/3)
Au mai evoluat: Ciunt (0/1), Florea (0/1), Apipie (0/2), Ianaşi
Neutilizate: Safta, Predoi, Bărbos