AcasăEvenimentUN SINGUR PAS, ATÂTA DOAR A MAI RĂMAS - Minaur a câștigat...

UN SINGUR PAS, ATÂTA DOAR A MAI RĂMAS – Minaur a câștigat primul meci și mai are nevoie de o victorie marți, în Baia Mare

HCM Minaur Baia Mare a învins-o pe CSM București cu scorul de 26-24 (15-12), vineri seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în primul meci al finalei Ligii Naționale de handbal masculin.
Minaur a făcut un pas important către al treilea său titlu de campioană a României, primul după 1999. După 16 ani, Minaur este foarte aproape de a realiza eventul, Cupa și Campionatul, realizare care ar însemna recunoașterea supremației în handbalul masculin intern în acest sezon.

Băimărenii au început foarte bine meciul, au condus cu 2-0 (min. 3), CSM a egalat, 2-2 (6), după care oaspeții au punctat de șapte ori la rând și s-au desprins la 9-2 (12). Bucureștenii și-au revenit apoi și au înscris cinci goluri consecutive, revenind în meci, 7-9 (17).

Minaur a avut iar o perioadă bună de joc și scorul s-a mărit la 13-7 (23), însă CSM a redus din diferență, avantajul oaspeților fiind de doar trei goluri la pauză, 15-12, în condițiile în care gazdele au irosit și două aruncări de la 7 metri. Portarul maghiar Tatai (Minaur) a fost eliminat două minute în finalul primei reprize pentru faptul că s-a luat la ceartă cu un coechipier.

CSM a continuat perioada bună și după pauză, iar în minutul 37 reușea egalarea, 15-15, iar apoi a preluat conducerea, 17-15 (40). Minaur a avut 12 minute fără gol (29-41). Echipa antrenată de Bozo Rudic și Ovidiu Mihăilă a ajuns avantaj maxim de patru goluri pe tabelă, 21-17 (45), dar a avut un final mai slab, cu doar trei goluri înscrise în ultimul sfert de oră și nouă primite. Omul ultimelor cinci minute a fost spaniolul Malmagro, care a înscris ultimele trei goluri ale vizitatorilor.

Pribanic a semnat revenirea celor de la Minaur spre finalul partidei, care au trecut la conducere. Tatai a făcut minuni în poarta echipei din Baia Mare, şi oaspeţii au reuşit să se impună cu 26-24. Minaur mai are nevoie de un succes pentru a-şi adjudeca trofeul şi a reuşi primul event după o pauză de 16 ani.

„Am avut şansa în mână, nu cred că am fost destul de concentraţi şi s-a văzut puţin acolo. Am ratat când nu trebuia. Acum mai avem două meciuri acolo. Trebuie să ne ducem să câştigăm, n-avem ce face”, a comentat Ionuţ Iancu.

„Ne bucurăm mult că am reuşit să ne impunem după un meci cred eu nebun, care a avut de toate, răsturnări de situaţie, meci tensionat, cred că a fost un spectacol pentru toţi cei ce s-au uitat la noi”, a răspuns Marius Sadoveac.

Pentru CSM, de la care s-a remarcat mai ales portarul Ionuț Iancu (peste 15 intervenții), au marcat Sasa Marijanac – 6 goluri, Tiberiu Constantinescu – 5, Nicușor Negru – 5, Krsto Milosevic – 4, Adrian Rotaru – 2, Marko Simovic – 1, Marius Novanc – 1.

Pentru Minaur au înscris Marius Sadoveac – 8 goluri, Cristian Malmagro – 5 goluri, Antonio Pribanic – 4, Nikola Eklemovic – 3, Viorel Fotache – 3, Daniel Bera – 2, Alexandru Sabou – 1.
Finala se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, următoarele două fiind programate la Baia Mare, pe 26 mai și, eventual, 28 mai.

Duelul dintre CSM București și HCM Baia Mare este egal, după prima manșă, având în vedere că echipa din Capitală a câștigat primul meci din finala feminină (23-22, vineri, tot în Sala Polivalentă), iar HCM Minaur s-a impus în finala masculină cu 26-24.