AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Remiză pentru echipa lui Hagi. Steaua, victorie neconvingătoare cu...

Liga lui Mitică. Remiză pentru echipa lui Hagi. Steaua, victorie neconvingătoare cu Chiajna

Formaţia Viitorul Constanţa a remizat, scor 2-2 (1-1), cu echipa FC Braşov, într-un meci disputat luni seară, la Galaţi, în prima etapă a Ligii I, ediţia 2012/2013.
Golurile au fost marcate de Rusu ’32 şi Cristea ’74 pentru Viitorul, respectiv Buga (FOTO) ‘1 şi ’48 pentru FC Braşov.
0-1: Buga deschide scorul din lovitură liberă;
1-1: Rusu pătrunde pe dreapta în careu şi trimite mingea peste portar;
1-2: Buga reia din 7-8 metri în plasă, o minge de pe partea dreaptă;
2-2: Cristea stabileşte scorul final cu un lob de la 30 de metri.

Viitorul Constanţa: Vâtcă – Bejan, Larie, Puţanu – Al. Iacob (Onicaş ’46) – Al. Lazăr, Cârstocea, Benzar (Călinţaru ’72) – Chiţu, Rusu (Cristea ’62), Iancu. Antrenor: Cătălin Anghel.
FC Braşov: Taborda – Velayos, Munteanu, Potecu, Cr. Ionescu – Nasser, Bruno Madeira (Mateiu ’90), Tameş – Viveiros (I. Popa ’75) – Batin (Damian ’80), Buga. Antrenor: Ionuţ Badea
Cartonaşe galbene: Benzar ’40 / Viveiros ’70, Taborda ’90+1
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Cristian Nica, Florin Păunescu (asistenţi) – Florin Dan (rezervă).
La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori.

Steaua a început sezonul cu o victorie
Formaţia Steaua a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Concordia Chiajna, în ultimul meci al primei etape din Liga I, ediţia 2012/2013, în care de la ambele grupări a fost eliminat câte un jucător.
Unicul gol al partidei a fost înscris de Raul Rusescu, în minutul 50. Rusescu a reluat în poarta goală, de la 6-7 metri, după o centrare a lui Tănase de pe partea stângă.
De la Steaua a fost eliminat Latovlevici, în minutul 90, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi Creţu, de la Concordia, în minutul 90+3.
Steaua: Tătăruşanu – Dumitraş, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu – Chipciu, T. Bălan (Nikolici ’78), Tănase – Fl. Costea (Rusescu ’46), A. Rocha (Pintilii ’58). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Concordia Chiajna: Lepmets – V. Creţu, Belica, Ghionea, Fl. Maxim – S. Paraschiv – Ad. Popa, Purece, C. Rocha (Serediuc ’59) – Wellington da Silva, Simion (Cârstea ’63). Antrenor: Ilie Stan.
Cartonaşe galbene: Latovlevici ’33, ’90, Bourceanu ’42, Nikolici ’88 / Fl. Maxim ’14, Creţu ’21, ’90+3, Lepmets ’31
Cartonaşe roşii: Latovlevici ’90 / Creţu ’90+3
Arbitri: Robert Dumitru (central) – Vasile Marinescu, Radu Ghinguleac (asistenţi) – Marius Bocăneală (rezervă)
Observator de joc: Paul Mincu.
Steaua a jucat cu tricouri bleu, şorturi şi jambiere negre.
Înainte de începerea partidei, Helmuth Duckadam a oferit câte un buchet de flori foştilor stelişti Sorin Ghionea, Sorin Paraschiv, Ilie Stan şi Petre Marin.