AcasăEvenimentSportHandbal. Turneu de pregatire. RK Gorenje - HCM Minaur Baia Mare 29-27...

Handbal. Turneu de pregatire. RK Gorenje – HCM Minaur Baia Mare 29-27 (13-12)

HCM Minaur a disputat astăzi primul meci amical din această perioadă de pregătire, în compania echipei RK Gorenje Velenje, sfert-finalistă în sezonul precedent de Liga Campionilor. Echipa din Velenje s-a impus cu scorul de 29-27, după ce la pauză tot ei s-au aflat în avantaj, scor 13-12.

HCM Minaur a condus mare parte din prima repriză, însă nu la mai mult de un gol. La final gazdele au fost în avantaj, scor 13-12.

Deși a întâlnit o echipă deja sudată, HCM Minaur a ținut aproape, iar la finalul celor 60 de minute, Gorenje Velenje a avut un avantaj de doar două goluri, scor 29-27.

Mâine, HCM Minaur se va deplasa la Celje, unde va întâlni campioana Sloveniei, Celje Privovarna Lasko. Din lotul deplasat la Velenje lipsește Andrei Popescu, care va fi apt de joc între 6 și 8 săptămâni.