AcasăEvenimentSportHANDBAL – LIGA NAŢIONALĂ - HCM Minaur încheie turul pe locul cinci

HANDBAL – LIGA NAŢIONALĂ – HCM Minaur încheie turul pe locul cinci

HCM Minaur s-a impus la Timișoara împotriva echipei HC Adrian Petrea, scor 26-27 și încheie astfel turul Ligii Naționale pe locul cinci. La pauză, campioana României avea un avantaj de cinci goluri, scor 10-15.
Meciul a început echilibrat, cu cele două echipe mergând de la egal la egal în primele zece minute. Campionii României s-au distanțat la cinci goluri la mijlocul reprizei, scor 5-10.Cu cinci minute înainte de final, HCM Minaur a condus cu scorul de 9-12, diferența mărindu-se până la încheierea primelor 30 de minute pe fondul a două eliminări primite de jucătorii gazdă, la pauză cele două echipe intrând la cabine cu scorul de 10-15.

Imediat după reluarea jocului, încă un jucător al Reșiței a primit o eliminare de două minute, gazdele fiind astfel cu trei jucători mai puțini pe teren. Campionii României au profitat de această superioritate și s-au distanțat la opt goluri în minutul 35 (scor 11-19). În următoarele opt minute HCM Minaur a marcat un singur gol, fapt ce le-a permis handbaliștilor de la HC Adrian Petrea să se apropie la doar trei goluri în minutul 43, scor 17-20. Cu șapte minute înainte de final, Reșița a restabilit egalitatea, scor 24-24. Nu s-a mai marcat timp de trei minute, după care HCM Minaur a marcat două goluri prin Albert Cristescu (din aruncare de la 7 metri) și Alexandru Sabou pe contraatac. Oaspeții au marcat imediat după reluare, scorul devenind 25-26. Albert Cristescu a marcat după o ratare a lui Ostroushko, scor 25-27. Partida s-a terminat cu scorul final de 26-27.