AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Eliza înscrie în ultimul minut și HCM Baia Mare...

Handbal. Liga Națională. Eliza înscrie în ultimul minut și HCM Baia Mare câştigă meciul!

CSM București – HCM Baia Mare 30-31 (14-14)

Am anticipat corect după prima partidă din noua ediție a Ligii Naționale, când am scris că HCM s-a prezentat foarte bine la start, iar așteptările băimărenilor iubitori de handbal nu pot fi mulțumite decât cu o participare într-o competiție continentală. Nu am prea multe date despre evoluția fetelor noastre din această după amiază, însă importantă rămâne victoria în fața unei adversare incomode, de valoare, care are jucătoare foarte experimentate și, evident, pretenții pe măsura lotului.FOTO – arhivă
Băimărencele au învins la un gol diferență, 31-30, după o partidă extrem de echilibrată, 14-14 la pauză, ultimele minute de joc fiind trăite în teren și pe banca tehnică la intensitate maximă. E adevărat că în prima parte a reprizei secunde elevele antrenorilor Buceschi și Kovacs păreau să fi tranșat disputa în favoarea lor (minutul 45, cinci goluri diferență!), dar în handbal, ca în oricare alt sport, se pot întâmpla multe lucruri neprevăzute și neașteptate. Dovadă că bucureștencele lui Vasile Mărgulescu au reușit să egaleze atunci când mai erau puține secunde de joc. Salvarea noastră s-a numit Eliza Buceschi, cea care a înscris golul victoriei exact când trebuia, adică atunci când adversarele n-au mai avut timp să riposteze.
E bine, e bine, e foarte bine (vorba cântecului), victoria în deplasare asupra unei contracandidate la un loc fruntaș la finalul campionatului, înseamnă foarte mult din toate punctele de vedere pentru viitorul acestei frumoase echipe.