AcasăEvenimentSportHandbal feminin. HCM Baia Mare - SCM Craiova 28-15 (10-7)

Handbal feminin. HCM Baia Mare – SCM Craiova 28-15 (10-7)

Credit foto: Dan Mezok

Slovenii Tone Tiselj şi Grega Karpan au debutat cu victorie pe banca tehnică a HCM Baia Mare, după ce campioana României a învins în această seară SCM Craiova în prima etapă a returului cu scorul de 28-15 (10-7). A fost meciul oficial de debut pentru Lois Abbingh la HCM Baia Mare, precum şi partida în care Aneta Pîrvuţ a revenit la HCM, după împrumutul la SCM Craiova pe parcursul turului sezonului 2014-2015.
Primele 30 de minute ale partidei au fost echilibrate, la distanţa de maximum trei goluri reuşind să se distanţeze gazdele, prima dată în minutul 12, la scorul de 6-3, ultima oară în minutul 30, la 10-7 – scor la pauză. Craiovencele au savurat acasă la campioana României o singură situaţie de avantaj, în minutul 6, la scorul de 2-3. În repriza a doua, echilibrul se mai menţine până în minutul 39, când scorul este 14-11. Herrem, Do Nascimento de două ori şi Abbingh, însă, duc scorul la 18-11 pentru Baia Mare în minutul 43. Din acest moment, firul echipei oaspete se rupe, iar campioanele se distanţează până la maximum 13 goluri: 28-15, scor final.
Băimărenii au umplut polivalenta şi de această dată, dorind să fie alături de HCM încă de la prima confruntare a acestui an. Şi au avut ce vedea, dat fiind că echipa campioană a demonstrat în această seară că a dus dorul partidelor oficiale, calculându-şi nu numai paşii spre victorie, dar oferind celor prezenţi la meci şi o doză de spectacol.
„Adversarul meu, Aurelian Roşca, şi-a calculat toate mişcările excelent, dar valoarea individuală a jucătoarelor noastre a făcut diferenţa. Trebuie să spun că de mult timp nu am mai jucat într-o atmosferă atât de frumoasă. În ceea ce le priveşte pe jucătoare, sunt mulţumit de evoluţia lor: după o săptămână cu foarte multe antrenamente au jucat bine”, a menţionat la finalul partidei Tone Tiselj. „La începutul meciului am avut mari emoţii. De opt luni aştept acest joc!”, a mărturisit Lois Abbingh.

ACTUALIZARE

Sala sporturilor „Lascar Pana”; etapa 14, Liga Nationala.
Au arbitrat: Bogdan Stark (Bucureşti) şi Romeo Stefan (Prahova).
Observator FRH: D. Dordea (Sibiu).
Aruncari de la 7m: 7-1 (transformate 6-0. Au ratat Do Nascimento, respectiv Apipie).
Minute de eliminare: 4-4.
HCM Baia Mare: Ungureanu (6), Arenhart (9+1), Dumanska – Do Nascimento 11 (6), Abbingh 6, Buceschi 4, Ardean Elisei 3, Herrem 3, Makeeva 1, Lobach, Gjeorgjievska, Pirvut, Tatar, Davydenko, Szucs, Tiron. Antrenori: Tone Tiselj – principal, Grega Karpan – secund.
SCM Craiova: Pasca (16), Munteanu – Zamfirescu 4, Eidem 3, Apipie 3, Tanasie 2, Tomescu 1, Cioaric 1, Ianasi 1, Florea, A. Amariei, Selaru, Georgescu, Lazarin, Florica. Antrenori: Aurelian Rosca – principal, Gheorghe Sbora – secund.
Programul etapei 14 (prima din retur): SC Muresul Tg Mures – HC Dunarea Braila (duminica, 11 ianuarie), CSM Bucuresti – HC Zalau 28-20, HCM Rm Valcea – CSM Unirea Slobozia 27-19, HCM Roman – U Alexandrion Cluj 26-24, HCM Baia Mare – SCM Craiova 28-15, ASC Corona 2010 Brasov – CSM Ploiesti (luni, 12 ianuarie, ora 18.00, Digisport), Universitatea Neptun Constanta – CSM Cetate Devatrans (duminica, 11 ianuarie).