AcasăEvenimentSportHandbal. Cupa Romaniei: Corona Brasov - HCM Baia Mare 21-25 (5-15)

Handbal. Cupa Romaniei: Corona Brasov – HCM Baia Mare 21-25 (5-15)

HCM Baia Mare a învins în această seară cu 25-21 Corona Braşov în optimile Cupei României, după ce – la pauză – băimărencele conduceau cu 15-5. Paula Ungureanu a închis poarta, iar campioanele au fost agresive atât în atac, cât şi în apărare. Şi chiar dacă în actul secund Corona a reuşit să recupereze din handicap şi să se apropie la două goluri pe fondul relaxării premature din tabăra HCM-ului, Tone Tiselj şi-a reconectat jucătoarele la miza partidei, HCM-ul mergând (frumos) în sferturile Cupei României.

Un singur egal, la 1, atât a putut savura Corona Braşov în întâlnirea cu HCM Baia Mare prilejuită de optimile Cupei României. Din minutul 3, însă, campioanele apasă fără milă pedala de acceleraţie şi, după nouă minute de joc şi şase goluri consecutive ale HCM-ului, scorul este 1-7. Al doilea gol al Coronei este înscris în minutul 10 (2-7), al treilea este reuşit în minutul 24 (3-11), golul 4 este dat în minutul 26 (4-12), iar ultima reuşită a braşovencelor din prima repriză vine în minutul 30 (5-14). Cu scorul de 5-15 se termina actul I, distanţa de 10 goluri fiind atinsă, însă, prima oară în minutul 29: 4-14.
Pauza le prieşte braşovencelor, care recuperează din distanţă, jocul lor mai inspirat fiind combinat cu o prematură destindere a băimărencelor. Până la maximum două goluri se apropie Corona, în minutul 57, la scorul de 20-22. Buceschi şi Do Nascimento punctează, însă, consecutiv şi duc scorul la 20-24 cu un minut înainte de finalul partidei, punând punct speranţelor braşovenilor şi securizând calificarea HCM-ului în sferturile Cupei României.

Corona Braşov – HCM Baia Mare 21-25 (5-15)

Sala sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” din Braşov.
Arbitri: Constantin Din – Sorin Dinu (Bucureşti).
Aruncări de la 7m: 4-4 (transformate: 3-4; a ratat Brădeanu).
Minute de eliminare: 8-8.
Corona: Dedu (4 intervenţii), Marca (10), Hossu – Pricopi 7, Zamfir 4 (3 din 7m), Hotea 4, Chiper 3, Brădeanu 2, Raţiu 1, Bondar, Dincă, Cîrstea, Tudor, Apetrei, Neagu, Brişcan. Antrenori: Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece.