AcasăNews AlertHANDBAL. Antrenorul-jucator al baimarenilor inconstient pe parchet. eXtrem a devenit lider în...

HANDBAL. Antrenorul-jucator al baimarenilor inconstient pe parchet. eXtrem a devenit lider în Divizia A

Xtrem Baia Mare a câştigat astăzi, într-o manieră categorică, derby-ul etapei a 9-a în Divizia A de handbal, impunându-se cu 30-23 (15-8), în faţa grupării CSM Oradea, una dintre contracandidatele la promovare. Cele două puncte obţinute de elevii lui Petre Pop, coroborate cu faptul că HCM (Minaur) a avut pauză astăzi, au dus eXtremul în pouiţia de lider al Seriei B, cu un total de 16 puncte, scrie sportMM.ro.

Partida de astăzi, deşi controlată permanent de băimăreni, a fost umbrită de un incident grav, petrecut în minutul 13. Macovei l-a lovit pe Petre Pop cu cotul în pomete, antrenorul-jucător rămânând minute bune întins pe parchet. Medicii SMURD sosiţi la Sala Polivalentă l-au dus pe handbalist la spital, dar acesta a revenit în sală în repriza a doua, cu un pansament şi 3 copci.

Orădenii au încercat să profite de acest moment, şi să recupereze din diferenţă, dar băimărenii şi-au revenit repede din şoc şi au apăsat cu încredere pedala de acceleraţie, încheind partida en-fanfare.

* eXtrem Baia Mare: Viman, Pop R., Beca (7 goluri), Surducan, Mirkovic, Grieze, Babici (5), Pop P. (1), Hosu (3), Fotache (5), Rogoz, Crăciun, Gavrilovic (5), Buciuman (4)
* CSM Oradea: Bistrian, Tcaciuc, Iştoc (3 goluri), Macovei (1), Farcaş A. (6), Papuc, Farcaş R. (4), Avram (3), David (3), Stoica (2), Scripnic (1), Tone

Evoluţia scorului:
eXtrem Baia Mare – CSM Oradea: 30-23 (15-8)
Prima repriză: ’1 (1-0), ’5 (4-1), ’10 (6-3), ’15 (8-3), ’20 (9-5), ’25 (11-6), ’30 (15-8)
PAUZĂ: 15-8
Repriza secundă: ’32 (16-9), ’36 (17-9), ’40 (19-12), ’45 (22-15), ’50 (27-16), ’55 (29-29), ’60 (30-23)
FINAL: 30-23

Sursa text si fotografii: SportMM.ro (VEZI AICI GALERIE FOTO)