AcasăEvenimentSportFOTBAL. LIGA A IV-a. SERIA SUD: Spicul Ardusat a castigat pe terenul...

FOTBAL. LIGA A IV-a. SERIA SUD: Spicul Ardusat a castigat pe terenul somcutenilor si s-au distantat in fruntea clasamentului

foto arhiva

Astazi s-au disputant si ultimele trei jocuri din aceasta etapa. Mare derbi, s-a jucat la Tautii Magheraus, unde Progresul Somcuta Mare a primit vizita celor de la Spicul Ardusat. Somcutenii erau obligati sa castige daca vroiau sa revina pe primul loc. Numai ca oaspetii au jucat foarte bine, au pasat mult si pur si simplu i-au “terminat” pe cei de la Progresul. La pauza Spicul conduceau cu 2-0, iar in repriza secunda au mai marcat de trei ori. Singurul gol al somcutenilor a fost marcat dintr-un penalty in minutul 90. In urma acestui rezultat Spicul Ardusat a luat o obtiune serioasa pentru castigarea seriei sud.

Vectrix Satulung a castigat greu meciul de pe teren propriu. Lapusul Tg. Lapus a deschis scorul dar pana la pauza gazdele au intros rezultatul. In repriza secunda, lapusenii au egalat, 2-2, insa pana la final s-au recunoscut invinsi.

La Mocira a venit in vizita Xela Asten Tautii Magheraus. A fost un meci incins, terminat la egalitate: 3-3. Au fost si doua cartonase rosii: cate unul in fiecare tabara. Cei doi jucatori s-au imbrancit reciproc.

Rezultatele etapei

Unirea Sisesti – Eaton Farcasa 0-4 (0-2)

CS Seini – Orizont Lapusel 0-2 (0-2)

Minerul Cavnic – FCMU 2 Baia Mare 1-2

FC Gloria Renel Baia Mare – FC Viorel Mateianu 2-0 (2-0)

Spicul Mocira – Asten Xela 3-3

Progresul Somcuta – Spicul Ardusat 1-5 (0-2)

Vectrix Satulung – Lapusul Targu Lapus 3-2 (2-1)

Clasament
1. SPICUL Ardusat                 21     17     2        2       86-33          53

2. EATON Farcasa               21        16      1        4        71-37       49

3. PROGRESUL Somcuta      21      15      3        3        83-50        48
4. FC Viorel Mateianu            21      13      3       5        94-37        42
5. UNIREA Sisesti                  21      11      4        6        51-46      37
6. VECTRIX Satulung            21      10        3        8        44-41      33

7. FCMU II Baia Mare          21      10        2        9        68-55       32

8. CS Seini                           21      9        4       8        44-36       30

9. ORIZONT Lapusel              21      9        2        10      49-50     29
10. GLORIA RENEL BM           21   8        0        13      41-55        24

11. LAPUSUL Targu Lapus    21      5        4        12      39-72          19
12. SPICUL Mocira               21      4        3        14      33-69          15
13. MINERUL Cavnic              21      2       1        18      19-81          7
14. Xela Asten Tautii M         21        1        3        17      28-99          6
Etapa viitoare (miercuri, 16 mai 2012): Xela Asten Tautii Magheraus – Vectrix Satulung (0-5); Orizont Lapusel – Spicul Mocira (9-2); FC Viorel Mateianu – CS Seini (2-1); FCMU 2 Baia Mare – FC Gloria Renel Baia Mare (5-4); Eaton Farcasa – Minerul Cavnic (4-1); Spicul Ardusat – Unirea Sisesti (4-4); Lapusul Tg. Lapus – Progresul Somcuta Mare (0-6). In paranteze sunt rezultatele inregistrate in turul campionatului.