AcasăEvenimentSportFINALA LIGA NAȚIONALĂ - CSM câștigă dramatic la un gol diferență, dar...

FINALA LIGA NAȚIONALĂ – CSM câștigă dramatic la un gol diferență, dar câștigătoarea se decide la Baia Mare

CSM Bucureşti a câştigat primul meci al finalei Ligii Naţionale de handbal feminin, 23 la 22 cu HCM Baia Mare. Echipa antrenată de Mette Klit mai are nevoie de o singură victorie pentru a deveni campioană. Următoarele două meciuri sunt programate pe terenul celor de la HCM Baia Mare.

CSM Bucureşti a făcut primul pas spre titlul de campioană după victoria in extremis în faţa lui HCM Baia Mare. Maramureşencele au avut iniţiativa în startul partidei şi au condus cu 5-2 în minutul 8.

Au urmat însă patru reuşite consecutive ale gazdelor, care au preluat conducerea şi s-au distanţat la trei goluri (10-7). Spiritele s-au încins pe final de repriză. Ungureanu a protestat la o decizie a arbitrilor, iar Do Nascimento a solicitat un fault pe contraatac. La pauză a fost 13-11 pentru CSM Bucureşti. Davydenko a aruncat după expirarea timpului, iar golul său nu a fost validat.
Şi la reluare echipa lui Mette Klit a avut trei goluri avans, însă HCM a revenit şi de această dată. Finalul a fost dramatic. Baia Mare avea un gol avans cu patru minute rămase, însă Martin şi Torstenson au adus victoria. Suedeza a marcat cu un minut înaintea finalului, iar Abbingh a ratat egalarea, cu o aruncare directă, în zid, în ultima secundă.

Victorie pentru CSM Bucureşti (23-22), care va juca următorul meci pe terenul lui HCM Baia Mare, în direct la Digi Sport 2, marţi, de la 18:30.

Pentru CSM au marcat: Linea Torstenson – 5 goluri, Paula Rodrigues – 5, Fernanda Da Silva – 4, Carmen Martin – 3, Bianca Bazaliu – 2, Iulia Curea – 2, Deonise Fachinello – 2.

Pentru HCM au înscris: Do Nascimento – 5 goluri, Valentina Ardean – 5, Ksenia Makeeva – 3, Ekaterina Davîdenko – 3, Ada Nechita – 2, Lois Abbingh 2, Camilla Herrem – 1, Melinda Geiger – 1.

În primul joc al duelului pentru locurile 3-4, ASC Corona 2010 Braşov a dispus în deplasare de HCM Roman cu 24-22 (11-13), iar în prima partidă a duelului pentru locurile 5-6, HC Dunărea Brăila a dispus de SCM Craiova cu 32-29 (15-13).<