AcasăEvenimentSportEURO 2016 - În duelul debutantelor, Țara Galilor a învins Slovacia

EURO 2016 – În duelul debutantelor, Țara Galilor a învins Slovacia

Ţara Galilor a învins Slovacia cu 2-1 în primul meci al grupei B de la Euro 2016.

Duelul debutantelor de la Europene, primul de acest gen din ultimii 20 de ani, după cel dintre Turcia şi Croaţia, din 1996, a început în forţă, cu ratarea incredibilă a lui Marek Hamsik din minutul 3.

Galezii au replicat tăios şi au deschis scorul încă din minutul 10, prin Gareth Bale. Starul lui Real Madrid a transformat cu precizie o lovitură liberă şi a devenit primul britanic care înscrie direct din lovitură liberă la un turneu final de Campionat European. A fost al 20-lea gol marcat pentru naţională de către Bale, în 56 de meciuri.

Gareth Bale marcase primul gol pentru Ţara Galilor, în 2006, tot din lovitură liberă şi tot într-un meci cu Slovacia, pierdut cu 1-5 la Cardiff. În acel moment avea numai 17 ani, două luni şi 22 de zile şi devenea cel mai tânăr marcator din istoria galezilor, record pe care îl deţine şi acum.

Slovacia a egalat în minutul 61 graţie unui mijlocaş în vârstă de numai 21 de ani,Ondrej Duda, care a înscris la chiar prima atingere de balon.

Fotbalistul Legiei Varşoviei fusese introdus cu numai un minut în urmă şi mai marcase doar o dată la naţională, într-un amical cu Cehia.

Golul lui Duda, înscris la numai 52 de secunde după intrarea pe gazon, a fost cea mai rapidă reuşită a unei rezerve la Euro după cea a spaniolului Juan Carlos Valeron, care a marcat după 39 de secunde în meciul contra Rusiei, de la Europeanul din 2004.

Ultimul cuvânt l-au avut tot galezii. Un alt jucător introdus în repriza secundă, Hal Robson-Kanu, a marcat în minutul 81 din pasa lui Ramsey golul primei victorii a Ţării Galilor din istorie la un Campionat European.

Golul fotbalistului din liga secundă engleză, de la Reading, a fost primul oficial pentru Ţara Galilor din 2014 încoace care nu a fost marcat de Gareth Bale sau Aaron Ramsey.

Aflată la prima participare la un turneu final din 1958 încoace, Ţara Galilor a devenit prima naţională din Marea Britanie care câştigă jocul de debut de la Euro.