AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 27. Spania nu forțează, dar învinge Franţa, şi...

EURO 2012. Meciul 27. Spania nu forțează, dar învinge Franţa, şi joacă semifinala cu Portugalia

Reprezentativa Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, după ce a învins, sâmbătă seară, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (1-0), naţionala Franţei, în sferturile de finală ale competiţiei.
Spania – Franta se anunta a fi cel mai echilibrat sfert al turneului gazduit de Polonia si Ucraina, insa meciul de la Donetk n-a prea fost pe muchie de cutit.

Ibericii, lipsiti din nou de un atacant veritabil in primul „11”, au inceput disputa in forta si, dupa numai 19 minute, au deschis scorul prin Xabi Alonso, aflat la meciul cu numarul 100 in nationala. Mijlocasul lui Real Madrid a reluat excelent cu capul dupa o centrare din partea stanga a lui Jordi Alba.

Francezii au iesit apoi la joc, insa Ribery si Benzema au fost blocati de fiecare data de fundasii adversi. De partea cealalta, Xavi, Silva, Iniesta si Fabregas au continuat sa puna in pericol poarta francezilor, insa Lloris a fost la post.

Repriza a doua i-a adus mai mult in atac pe „cocosii galici”, insa din nou fara izbanda pe tabela de marcaj, care s-a mai schimbat, insa tot in dreptul spaniolilor.

In ultimul minut al partidei, nou-intratul Pedro a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Xabi Alonso a transformat cu siguranta.

Spania a obtinut astfel calificarea in semifinale, o calificare obtinuta mai usor decat se asteptau. In penultimul act, trupa lui Del Bosque va da piept cu vecina Portugalia, miercuri, tot la Donețk.
Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – Silva (Pedro ’65), Fabregas (Torres ’67), Iniesta (Cazorla ’84). Antrenor: Vicente del Bosque.
Franţa: Lloris – Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Debuchy (Menez ’64), Cabaye, M’Vila (Giroud ’79), Malouda (Nasri ’65), Ribery – Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) – Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenţi) – Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) – toţi Italia – Craig Thomson (rezervă) – Scoţia.