AcasăEvenimentSportDE DEPARTE - Simona Halep a fost aleasă prin vot jucătoarea lunii...

DE DEPARTE – Simona Halep a fost aleasă prin vot jucătoarea lunii ianuarie

DE DEPARTE Simona Halep i-a convins pe fanii tenisului! Ocupanta locului 2 mondial a fost votată jucătoarea lunii ianuarie, în urma unui sondaj propus de WTA.

Halep a obţinut 71% dintre voturi şi a fost urmată de Caroline Wozniacki. Câştigătoarea de la Australian Open a avut parte de 25% dintre voturi, iar Angelique Kerber a completat podiumul (3%). Locul 4 a fost ocupat de Elina Svitolina (1%).

Sportiva noastră a avut un început foarte bun de an: a câştigat în ianuarie turneul de la Shenzhen, atât la simplu, cât şi la dublu, fiind apoi finalistă la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

De partea cealaltă, Wozniacki a prins finala de la Auckland (4-6, 6-7 cu Julia Gorges). Apoi, daneza a câştigat turneul de la Australian Open (7-6, 3-6, 6-4 cu Halep) şi a devenit şi noul număr unu mondial.

Kerber s-a impus la Cupa Hopman, dar şi la Sydney, înainte să fie eliminată de Simona, în semifinalele de la Melbourne (3-6, 6-4, 7-9). Svitolina a triumfat la Brisbane, dar s-a oprit în sferturi la AO (4-6, 0-6 cu Elise Mertens).

Simona Halep va merge alături de naţionala de Fed Cup a României la Cluj-Napoca, unde „tricolorele” vor înfrunta Canada, la finalul săptămânii viitoare, în Grupa Mondială II a competiţiei, indiferent dacă va putea juca sau nu.

Caroline, eliminată la Sankt Petersburg!

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki, liderul mondial, a fost eliminată vineri de rusoaica Daria Kasatkina, 7-6 (2), 6-3, în direct la Digi Sport 2, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 733.900 dolari.

Wozniacki a redevenit de curând lider mondial după ce a detronat-o pe românca Simona Halep, pe care a învins-o în finala turneului de Mare Şlem de la Australian Open. Turneul din fosta capitală imperială este primul la care participă după victoria de la Melbourne.

La Sankt Petersburg, Kasatkina, cap de serie N.8 şi locul 23 WTA, o va întâlni în semifinale pe jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, nr. 10 mondial şi cap de serie nr. 4, care a trecut, cu 6-4, 6-3, de Katerina Siniakova (Cehia).

În cealaltă semifinală, o altă jucătoare din Cehia, Petra Kvitova, fost N. 2 mondial, acum locul 29 WTA, va primi replica germancei Julia Goerges, cap de serie nr. 5.

În sferturi, Kvitova spulberat-o pe favorita nr. 2, letona Jelena Ostapenko (6 WTA), cu 6-0, 6-2. Goerges a dispus cu 6-3, 6-3 de rusoaica Elena Rîbakina.