AcasăEvenimentSportVideo - De asta e frumos fotbalul! Real Madrid învinge City într-un...

Video – De asta e frumos fotbalul! Real Madrid învinge City într-un thriller de Oscar!

Liga Campionilor a început cu un meci de cinci stele între Real Madrid și Manchester City, două dintre echipele care și-au propus câștigarea trofeului în acest sezon. Madrilenii s-au impus cu 3-2 deși au fost conduși de două ori, după un final nebun cu patru goluri în ultimul sfert de oră.
Aflată la opt puncte în spatele Barcelonei după doar patru etape, Real Madrid și-a stabilit o nouă țintă: Liga Campionilor. Cu toate acestea, Jose Mourinho a surprins prin formația de start pe care a aliniat-o în confruntarea cu Manchester City.

Sergio Ramos, jucătorul cu care a fost în conflict în ultima perioadă, a fost lăsat în afara echipei, în timp ce sistemul de joc a fost modificat, Mourinho preferând trei închizători.

Profitând de soliditatea asigurată de cei trei mijlocași de profil defensiv, Mourinho le-a acordat mai multă libertate lui Ronaldo și Di Maria, însă Real s-a jucat cu ocaziile.

Higuain și Di Maria au ratat două șanse mari pentru Real, iar Manchester City a profitat pe contraatac în minutul 68, la una dintre primele acțiuni la poarta lui Casillas.

Dzeko a fost găsit excelent de Yaya Toure și l-a învins cu sânge rece pe Casillas, cu un șut plasat.

La șapte minute distanță, Real Madrid a reușit egalarea grație unui șut superb al lui Marcelo, care a trimis mingea în vinclu din marginea careului, cu piciorul drept.

Spectacolul de pe teren a continuat întrucât Manchester City a reușit să preia din nou conducerea, în minutul 85, după un șut din lovitură liberă al lui Kolarov.

Și de această dată bucuria englezilor a fost de scurtă durată pentru că Benzema a egalat peste doar două minute cu un șut din marginea careului lângă bară, stârnind o adevărată furtună pe teren.

Madrilenii s-au năpustit în atac și în cele din urmă au luat cele trei puncte în minutul 90 grație unui șut înșelător al lui Ronaldo, care l-a păcălit pe Hart.

În celălalt meci din grupă D, Borussia Dortmund a câștigat meciul cu Ajax, scor 1-0, datorită golului marcat de Lewandowski cu trei minute înainte de final. Nemții au mai ratat un penalty în minutul 57, prin Hummels. (onlinesport.ro)