AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI - CSM Știința Baia Mare a pierdut derby-ul cu Steaua

CUPA ROMÂNIEI – CSM Știința Baia Mare a pierdut derby-ul cu Steaua

Si dupa ce a intalnit cel mai puternic adversar in actualul parcurs din Cupa Romaniei, Steaua Bucuresti ramane singura echipa neinvinsa in Grupa I valorica a competitiei, militarii impunandu-se cu rezultatul de 18-16 in fata Stiintei Baia Mare, zimbrii maramureseni fiind nevoiti sa se multumeasca cu bonusul defensiv pe stadionul din Complexul Ghencea.

Stiinta Baia Mare a intrat mai bine in joc si in minutul doi Taniela Maravunawasawasa a deschis scorul in urma unei lovituri de pedeapsa concretizata in puncte, ros-albastrii insa au egalat repede prin Andrei Filip, rezultatul de 3-3 mentinandu-se pana aprope de mijlocul primei reprize. Cele doua echipe s-au angajat intr-o lupta dusa la centrul terenului, cu precadere pe inaintare, maramuresenii dovedindu-se superiori la acest capitol, insa bucurestenii au compensat cu o aparare atenta care nu a lasat spatii de patrundere catre terenul de tinta.

In aceste conditii la prima oportunitate clara de a marca, Taniela Maravunawasawasa a timis balonul printre barele butului din dropgol. Aceeasi uvertura a vizitatorilor putea sa maresca ecartul, dar sutul sau din lovitura de pedeapsa a nimerit bara, in replica Ionut Dumitru a patruns periculos insa pasa lui a fost inexacta si astfel Robert Neagu nu a putut profita de actiunea aripii militarilor.

Egalitatea s-a restabilit in minutul 33, cand Andrei Filip a marcat din lovitura de pedeapsa. Primul eseu al meciului a fost izbutit de bucuresteni, Tupou Petelo a patruns prin defensiva baimarenilor si a pasat decisiv lui Namia Ranuku, incercarea la centru usurand sarcina lui Andrei Filip de a transforma.

La pauza scorul a fost de 13-6 si pentru ca la ultima faza a reprizei Bidzina Samkharadze a comis un inainte astfel ca incercarea lui Sean Morrell a fost anulata de arbitrul video. In partea secunda Stiinta Baia Mare a continuat sa mentina initiativa ins ain plina ofensiva Tupou Petelo a interceptat un balon balbait de zimbri si dupa o cursa de aproximativ 60 de metri a marcat a doua incercare in contul militarilor.

Reusita lui Tupou Petelo a fost urmata de patrunderea lui Moyake Kuselo, dar Steaua a pierdut apoi din turatie, Sakalia Sosefo fiind trimis pe banca pedepselor pentru un cartonas galben.

Elevii lui Eugen Apjok au fructificat superioritatea numerica prin eseul lui Adrian Apostol, inaintarea maramuresenilor fixand defensiva ros-albastra la limita propriului teren de tinta si pana la ultimul fluier al arbitrului Stiinta Baia Mare a alergat pentru refacerea ecartului izbutind doar o data sa surprinda apararea bucurestenilor, prin eseul lui John Leiataua. Taniela Maravunawasawasa a ratat transformarea din pozitie dificila, eseul fiind marcat la colt si astfel Steaua Bucuresti a obtinut a patra victorie in actuala editie a Cupei Romaniei gratie careia conduce in clasamentul Grupei I valorice.

In urmatoarea etapa, Steaua Bucuresti va evolua in deplasara pe terenul celor de la CSM Olimpia Bucuresti iar Stiinta Baia Mare va primi vizita Universitatii Cluj pe Arena Zimbrilor.