AcasăEvenimentSportAU SPART GHEAȚA - România a câștigat cu Muntenegru și se mai...

AU SPART GHEAȚA – România a câștigat cu Muntenegru și se mai poate califica în sferturi

AU SPART GHEAȚA Naţionala de handbal feminin a României a spart gheaţa la Jocurile Olimpice de la Rio. „Tricolorele” au învins Muntenegru cu 25-21, în etapa a treia din Grupa A, şi păstrează şanse la calificarea în sferturile de finală.

După înfrângerile cu Angola şi Brazilia, fetele lui Tomas Ryde s-au mobilizat şi au obţinut succesul care le permite să spere că vor reuşi să avanseze în sferturile turneului olimpic.

Împotriva Muntenegrului, România nu s-a putut desprinde până în finalul primei reprize, când trei goluri consecutive au stabilit rezultatul pauzei, 11-9 pentru „bronzul” ultimei ediţii a Campionatului European.

Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a „tricolorelor” în prima parte, intervenţiile sale trecând în plan secund jocul nu foarte reuşit al Cristinei Neagu, care a înscris totuşi de patru ori. Lucrurile s-au schimbat, însă, la reluare.

Dacă Paula a continuat să facă minuni în poartă, cea mai bună handbalistă a lumii s-a dezlănţuit şi datorită celor şase goluri marcate de ea în repriza a doua, româncele s-au desprins la trei şi apoi la patru lungimi. Finalul i-a aparţinut Valentinei Ardean Elisei, care, într-un moment în care Muntenegru s-a apropiat la 23-21, şi-a păstrat sângele rece şi a înscris cele două goluri care au stabilit rezultatul întâlnirii.

Neagu a încheiat meciul cu 10 goluri, în timp ce de la învinse s-a remarcat Katarina Bulatovic, cu 9 reuşite.

În ultimele două partide din grupă, România va juca împotriva Spaniei, pe 12 august, şi a Norvegiei, două zile mai târziu.

România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu — Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu, Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (3), Oana Manea (4), Camelia Hotea, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu, Laura Chiper (4). Selecționer: Tomas Ryde,
Muntenegru: Marina Rajcic, Sonja Barjaktarovic — Radmila Petrovic (3), Jovanka Radicevic (1), Dzurdzina Jaukovic, Andzela Bulatovic, Andrea Klikovac, Bojana Popovic (1), Katarina Bulatovic (9), Ema Ramusovic, Majda Mehmedovic (4), Biljana Pavicevic, Milena Raicevic (2), Suzana Lazovic (1). Selecționer: Dragan Adzic.

Arbitri: Tamer Elsayed, Mohamed Rashed (ambii din Egipt)

După Spania — Brazilia 20-24 și înaintea meciului Norvegia — Angola, în clasament pe primul loc se află Brazilia, 4 puncte, urmată de Spania, 4 puncte, Angola, 4 puncte, Norvegia, 2 puncte, România, 2 puncte, Muntenegru, 0 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturi.