AcasăEvenimentSportZI NEAGRĂ LA PARIS - Patru românce eliminate din primul tur la...

ZI NEAGRĂ LA PARIS – Patru românce eliminate din primul tur la Roland Garros

ZI NEAGRĂ LA PARIS Irina Begu a părăsit turneul de la Roland Garros încă din primul tur. Columbianca Mariana Duque Marino a învins-o pe româncă în două seturi, 7-6, 6-4, şi s-a calificat în turul secund de la al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Patricia Ţig a părăsit şi ea încă din primul tur de la Roland Garros. Românca s-a retras după un singur game din setul secund al partidei cu Anastasia Pavlyuchenkova, la scorul de 6-1, 1-0 în favoarea rusoaicei.

Monica Niculescu și Ana Bogdan au fost eliminate încă din primul tur de la Roland Garros 2017. Niculescu a fost învinsă de către Anett Kontaveit, din Estonia, cu 5-7, 1-6, după o oră și 21 de minute, în timp ce Ana Bogdan a cedat în fața tunisiencei Ons Jabeur, fostă campioană la junioare pe zgura pariziană, cu 3-6, 4-6, într-o oră și 23 de minute.

Marți intră în horă Halep, Cîrstea și Tecău

592bf97995f9cf7b95cd619f

Simona Halep va debuta marţi la ediţia 2017 a Roland Garros. A patra jucătoare a lumii, cap de serie numărul 3 la Paris, va juca al patrulea meci de pe arena centrală Philippe-Chatrier, cu slovaca Jana Cepelova, locul 89 WTA.

Partida Simonei Halep va începe în jurul orei 18.30 şi este precedată de duelurile Johanna Konta – Su-Wei Hsieh, Andy Murray – Andrei Kuznetsov şi Jo-Wilfried Tsonga – Renzo Olivo.

Halep şi Cepelova s-au întâlnit de două ori până acum, de fiecare dată la turnee de Grand Slam, şi şi-au împărţit victoriile. Românca s-a impus în 2014, în turul secund de la US Open, cu 6-2, 6-1, iar slovaca s-a revanşat în 2015, la Wimbledon, când s-a impus în trei seturi, 5-7, 6-4, 6-3.

Tot marţi va intra în competiţie şi Sorana Cîrstea, locul 64 WTA. Românca o va înfrunta pe chinezoaica Shuai Peng, locul 36 WTA, de la ora 12.00. Partida va fi prima de pe terenul 5.

În al patrulea meci, ultimul, de pe terenul 10, vor evolua la dublu Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, favoriţii numărul 11 de la Roland Garros, contra perechii braziliano-argentiniene Thomaz Bellucci/Carlos Berlocq.