AcasăEvenimentSportWTA STUTTGART – Daneza Caroline Wozniacki este adversara Simonei Halep în semifinala...

WTA STUTTGART – Daneza Caroline Wozniacki este adversara Simonei Halep în semifinala de mâine

Jucătoarea daneză Caroline Wozniacki va fi adversara Simonei Halep în semifinale la Stuttgart. Daneza a învins-o în două seturi, 6-0, 6-3, după o oră şi 7 minute de joc pe Carla Suarez Navarro.

Caroline Wozniacki este în acest moment pe locul 5 în clasamentul general a WTA cu 4.860 de puncte, după meciul din sferturile de finală.

În 10 ani de carieră profesionistă, daneza (împlineşte 25 de ani în iulie) a câştigat 4 titluri din circuitul (minor) ITF şi 23 de titluri WTA. Până în prezent, Caroline Wozniacki a câştigat la simplu 455 de meciuri şi a pierdut 176. În 2015, bilanţul este următorul: 19 victorii -7 înfrângeri. În întreaga sa carieră jucătoarea daneză a câştigat 19.704.536 USD, iar în acest an, 381.671 USD.

Întâlniri directe Halep – Wozniacki

Dubai (2012): Caroline Wozniacki – Simona Halep 6-2, 6-3

New Haven (2013): Simona Halep – Caroline Wozniacki 6-2, 7-5

Dubai (2015): Simona Halep – Caroline Wozniacki 2-6, 6-1, 6-1

Bilanţ intermediar Halep la Porsche Tennis Grand Prix

• 185 de puncte în clasamentul WTA pe 2015 (Road to Singapore)
  • 130 de puncte în clasamentul general WTA (din cele 185 de puncte aferente calificării în semifinale s-au scăzut cele 55 de puncte care trebuiau „apărate” după ediţia 2014 a turneului)