AcasăEvenimentSportHANDBAL JUNIOARE II - Prima înfrângere pentru CS Phoenix: CS Phoenix...

HANDBAL JUNIOARE II – Prima înfrângere pentru CS Phoenix: CS Phoenix – CS Marta 20-21 (11-11)

HANDBAL JUNIOARE II Echipa de junioare II de la CS Phoenix a suferit prima înfrângere în campionat, scor 20-21 (11-11), în confruntarea cu CS Marta.

HANDBAL JUNIOARE II Deşi a avut avantaj de 5 goluri în repriza secundă, 16-11, echipa antrenată de Sorin Rădulescu a pierdut la limită, în special din cauza ratărilor incredibile din finalul meciului.

Prima repriză a fost echilibrată, ambele echipe fiind extrem de agresive în apărare. S-a mers „cap la cap” până la 7-7 după care CS Marta se desprinde pentru prima dată la două goluri, 7-9, însă tabela de marcaj indică din nou egalitate la sfârşitul primei reprize (11-11).

CS Phoenix începe bine repriza secundă şi se desprinde la 5 goluri (16-11), moment în care arbitrii dictează două eliminări în tabăra gazdelor. CS Marta profită de superioritatea numerică, egalează la 17 şi chiar preia conducerea la 3 goluri (17-20). Conţiu şi Anita Marton (cu 2 goluri) readuc egalitatea pe tabela de marcaj (20-20).

Finalul este electrizant. Laura Păcurar înscrie pentru 20-21 în minutul 48. Jucătoarele de la CS Phoenix ratează apoi două aruncări în finalul jocului şi CS Marta câştigă „in extremis” la un gol diferenţă.

CS Phoenix – CS Marta 20-21 (11-11)
Sala de sport „V. Alecsandri” – circa 300 de spectatori.
Arbitri: Radu Hora şi Marius Judea (Bihor).

CS Phoenix: Cherecheş, Ţiple – Toma 6, Horj 5, Surducan 4 (2), Marton 2, Oros 1, Conţiu 1, Bîscă 1, D. Pop. Antrenor Sorin Rădulescu.
CS Marta: Roman, M, Dumanska – Pricop 6 (4), Şiman 6, Tovt 4, Corondan 2, Polgar 1, Păcurar 1, Sechel 1, Sabău, Sângeorzan. Antrenori: Ioana Marta şi Ioan Marta.

Aruncări de la 7 m: 2-4 (transformate 2-4).
Minute de eliminare: 8-0.