AcasăEvenimentSportFOTBAL - Cupa Romaniei - Scor incredibil la Berceni-Buftea: 31-0. FCMU Baia...

FOTBAL – Cupa Romaniei – Scor incredibil la Berceni-Buftea: 31-0. FCMU Baia Mare a pierdut la Olimpia Satu Mare

Astăzi s-a disputat turul 4 din Cupa României. Pe lîngă Sportul Studenţesc, Poli Timişoara, FCM Tîrgu Mureş sau Voinţa Sibiu, au jucat şi cei de laACS Berceni cu CS Buftea. Se anunţa a fi un meci echilibrat între o echipă de Liga a III-a şi  una de Liga a II-a. Nu a fost deloc aşa. CS Buftea a fost umilită cu un scor astronomic, 31-0, adică un gol primit la 3 minute!!! La pauză, scorul era „doar” 12-0.
Explicaţia celor de la CS Buftea e că au aliniat o echipă cu jucători care abia şi-au terminat junioratul, avînd vîrsta cuprinsă între 18-19 ani. Au avut şi doi jucători de 20 de ani. Totuşi, fiind echipă de ligă secundă, nimeni nu credea că scorul va lua o asemenea amploare.

„Noi ne-am pregătit exemplar pentru un meci cu o echipă de Liga a II-a. Nu este vina noastră că au desconsiderat competiţia. Îmi e ruşine să vă spun scorul. Au avut în teren jucători care abia şi-au terminat junioratul. Este treaba lor”, a spus Ştefan Stana, preşedintele celor de la ACS Berceni pentru GSP.RO.

Alte rezultate din turul 4 din Cupa României

Metaloglobus – DINAMO II 2-4 (după penalty-uri)
*Andrei Cristea a evoluat 90 de minute, iar Strătilă 60. După meci Cristea a spus: „Am deja 4 meciuri în care am jucat cîte 90 de minute, mă simt bine, îmi aştept şansa la prima echipă”.
FCM Dorohoi – FC BOTOŞANI 3-4
Foresta Mălini – RAPID CFR SUCEAVA 0-2
FC ZAGON – FCM Bacău 5-1
SC BACĂU – Dunărea Galaţi 2-1
Unirea Casimcea – DELTA TULCEA 1-3
FCM ALEXANDRIA – FC Olt 3-0
Viitorul Axintele – CF BRĂILA 0-2
CS AFUMAŢI – CS Otopeni 2-0