AcasăEvenimentSportEURO 2012. Meciul 22: Italia - Irlanda 2-0. Cu cinci puncte din...

EURO 2012. Meciul 22: Italia – Irlanda 2-0. Cu cinci puncte din trei jocuri, Italia merge în sferturi

Italia a castigat, scor 2-0, intalnirea cu Irlanda, din Grupa B a EURO 2012, si s-a calificat in sferturile de finala.
Cu o ureche la meciul dintre Spania si Croatia, italienii si-au facut partea lor de treaba si au obtinut cele trei puncte din confruntarea cu irlandezii italianului Giovanni Trapattoni.
Trei puncte care, coroborate cu succesul Spaniei in fata Croatiei (scor 1-0), duc „Squadra Azzura” in sferturile competitiei organizate de Polonia si Ucraina.

Partida de la Poznan a inceput cu o mare gafa a lui Pirlo, de care a fost foarte aproape sa profite Doyle. Buffon a iesit insa la timp si a retinut mingea.

Italienii au preluat apoi fraiele partiei si, dupa mai multe ocazii ale lui Di Natale, partenerul acestuia din atac, Antonio Cassano, a deschis scorul in minutul 35, cu o lovitura de cap dupa un corner al lui Pirlo (FOTO).

Repriza a doua a inceput cu italienii luand cu asalt poarta lui Given, insa fara sa gaseasca drumul spre gol.

Pentru golul doi a fost nevoie de intrarea in teren a lui Balotelli. In minutul 90, atacantul lui Manchester City a punctat cu o executie frumoasa pe spate (FOTO) si irlandezii, ramasi in 10 cu un minut inainte dupa eliminarea lui Andrews, a pierdut cel de-al treilea meci din tot atatea jucate la acest turneu.

ITALIA: Buffon – Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti – De Rossi, Pirlo, Marchisio – Thiago Motta – Cassano, Di Natale.
Antrenor: Cesare Prandelli.

IRLANDA: Given – O’Shea, Dunne, Ledger, Ward – McGeady, Andrews, Whelan, Duff – Doyle, Keane.
Antrenor: Giovanni Trapattoni.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Stadion: Miejski din Poznan.