AcasăEvenimentSportWIMBLEDON - Halep s-a calificat în sferturi după o victorie dramatică

WIMBLEDON – Halep s-a calificat în sferturi după o victorie dramatică

WIMBLEDON Simona Halep s-a calificat pentru a doua oară în carieră în sferturile de finală de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o dramatic pe Madison Keys.

WIMBLEDON Favorita numărul 5 s-a impus în trei seturi, 6-7, 6-4, 6-3, după o oră şi 56 de minute de joc. Românca de 24 de ani a avut puterea să revină după un prim set cu adevărat dramatic.

După ce ambele jucătoare şi-au făcut serviciul în primele opt game-uri, Simona a reuşit primul break şi a servit pentru a închide setul. Nu a reuşit însă acest lucru, ratând patru mingi de set, înainte ca sportiva de 21 de ani să facă rebreak-ul. A urmat un break alb reuşit de „Simo”, care a mai ratat apoi şansa de a câştiga setul. Meciul a ajuns în tie-break, acolo unde Keys s-a impus la 5.

Halep a acuzat finalul setului şi a început slab şi actul secund, Keys reuşind un nou break şi ajungând repede la 2-0. Simona a revenit însă şi a egalat la 2. Poate cel mai important game al meciului a fost al cel cu numărul 7: românca a salvat patru mingi de break, dintre care trei consecutive, fiind ajutată şi de serviciu.

Numărul 5 mondial a trimis apoi meciul în decisiv, acolo unde a apărut din nou dramatismul. Madison (9 WTA) a acuzat dureri la piciorul drept şi scăderea jocului ei a fost vizibilă. Simona a profitat şi, cu ajutorul unui singur break, s-a calificat în sferturile e finală.

În următoarea fază, Halep se va duela cu Angelique Kerber, campioana de la Australian Open. Aceasta va fi a cincea întâlnire directă dintre cele două, Simona conducând cu 3-1.

Pentru accederea în faza sferturilor de finală, Simona Halep va fi recompensată cu un cec în valoare de 250.000 de lire sterline (300.000 de euro) şi 430 de puncte WTA.

Ce a scris site-ul oficial al turneului

577a762b95f9cfd36206782f

Simona Halep a luptat eroic pentru calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon şi a eliminat-o pe Madison Keys, în trei seturi, 6-7, 6-4, 6-3. Site-ul oficial al competiţiei a caracterizat meciul mare făcut de cele două, dar şi calitatea de luptătoare a sportivei noastre.

„Simona Halep a făcut tot posibilul să ajungă în al doilea sfert de finală de la Wimbledon din carieră. A fost genul de meci în care există perioade lungi în care niciuna dintre jucătoare nu a reuşit să îşi facă serviciul pentru a se salva.

Totul putea fi diferit, dar Keys nu a profitat de avantajul luat în actul secund în faţa lui Halep, o luptătoare până în măduva oaselor, care pur şi simplu nu a renunţa la luptă. Halep trăieşte pentru a lupta încă o dată şi se va duela cu Angelique Kerber pentru un loc în semifinale”, au scris englezii.