AcasăEvenimentSportVolei. VOLEI. Divizia A1. Știința Explorări a mai bătut odată Steaua!

Volei. VOLEI. Divizia A1. Știința Explorări a mai bătut odată Steaua!

Stiinta Explorari a obtinut cele trei puncte puse in joc, in meciul disputat pe teren propriu, in etapa a 16-a impotriva echipei Steaua, dar nu fara emotii. Baimarenii au inceput slab meciul si oaspetii s-au distantat rapid, reusind sa conduca cu 5 puncte diferenta, 8-13. Gazdele au revnit insa in joc si au egalat la 15, reusind pentru prima data sa fie in avantaj, la scorul de 17-16. Finalul de set a apartinut lui Akos Hoboth, care a fost introdus in locul lui Mititelu, voleibalistul maghiar reusind cinci servicii foarte bune, care au facut ca Stiinta Explorari sa se impuna cu 25-17.
Setul secund parea sa fie la discretia baimarenilor, care au condus cu 12-8 si 18-14. Impulsionati de sarbul Rade Dacovic, stelistii au revenit in joc si au castigat cu 25-22.
Setul al treilea a fost adjudecat de Stiinta Explorari cu 25-19, Cuciureanu si Hoboth fiind decisivi la serviciu.
Ultimul set, 25-17, a fost la discretia gazdelor, atacurile lui Vlad Cuciureanu facand deliciul suporterilor.
Omul meciului a fost insa Vlad Negrean, care a facut 23 de puncte, si a reusit sa-l suplineasca in atac pe Robert Tutea, care a prins o zi slaba azi.

Stiinta Explorari Baia Mare – Steaua Bucuresti 3-1 (17, -22, 19, 17)

Stiinta Explorari: Pastean 6p, Mititelu 1p, Cuciureanu 10p, Negrean 23p, Raileanu 6p, Tutea 13p, Tofan (libero). Au mai jucat: Hoboth 9p si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Steaua: Dacovic, Nikolov, Grigoras, Spasojevic, Cornel Miron, Tobosi, Voicu (libero). Au mai jucat: Catalin Miron, Manda si Carpen. Antrenori: George Grigorie si Razvan Rosu
Au arbitrat: Tudor Pop (Cluj Napoca) si Mircea Temian (Zalau). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej)
Evolutia scorului:
setul I: 2-4, 5-5, 5-8, 8-13, 15-15, 17-16, 25-17
setul II: 0-2, 3-3, 3-5, 12-8, 18-14, 19-19, 22-22, 22-25
setul III: 5-2, 5-5, 9-6, 9-10, 12-12, 18-14, 22-16, 25-19
setul IV: 2-2, 5-2, 8-3, 8-6, 16-11, 22-16, 25-17

George Grigorie (antrenor princ. Steaua) : Asa cum am anticipat, a fost un meci foarte greu. Dupa victoria din etapa precedenta, cu Phoenix Simleu Silvaniei, ma asteptam sa luam macar un punct, dar am gresit mult la preluare, in conditiile in care Explorari serveste foarte bine, mai ales in propria sala. Obiectivul nostru este sa ne clasam pe locurile 5-8. Baia Mare cred ca poate ajunge in primele patru echipe. Are un antrenor tanar, dar in acelasi timp si experimentat, care poate realiza multe cu aceasta echipa.

Robert Tutea (capitan Stiinta Explorari): Sunt multumit ca am luat cele trei puncte, desi n-am jucat grozav. Sper sa ne revenim etapa viitoare, mai ales eu, cand intalnim in deplasare pe SCMU Craiova si presiunea va fi la acest meci pe adversari. Fiecare partida din acest campionat este deschisa oricarui rezultat.

Traian Rad Taut (presed. exec. Stiinta Explorari): Am intalnit o achipa motivata, care si-a vandut foarte scump pielea. Ma multumeste rezultatul, dar jocul mai putin. In continuare noua echipe se bat, cu sanse, pentru locurile 2-8, pentru ca Tomis nu cred ca mai poate pierde primul loc.

Rezultatele etapei a 16-a. Egalitate de puncte intre Dej, Baia Mare si Zalau

CSM Bucuresti – Remat Zalau 1-3 (-21, 18, -11, -13)
Stiinta Explorari – Steaua 3-1 (17, -22, 19, 17)
Phoenix Simleu Silvaniei – SCMU Craiova 1-3 (-20, -15, 14, -19)
Dinamo – Unirea Dej 3-1 (19, 22, -14, 20)
Universitatea Cluj – Tomis Constanta (se joaca in data de 13 februarie)
VCM LPS Piatra Neamt a stat

Clasament: 1. Tomis Constanta 35p (14 meciuri jucate) 2. SCMU Craiova 30p (14), 3. Unirea Dej 26p (14), 4. Stiinta Explorari 26p (14), 5. Remat Zalau 26p (15), 6. Dinamo 22p (15), 7. VCM LPS Piatra Neamt 20p (13), 8. Phoenix Simleu Silvaniei 20p (15), 9. CSM Bucuresti 16p (14), 10. Steaua 13p (14), 11. Universitatea Cluj 0p (14)