AcasăEvenimentSportVolei: Știința Explorări Baia Mare - Phoenix Șimleu Silvaniei: 3-1 (21, 18,...

Volei: Știința Explorări Baia Mare – Phoenix Șimleu Silvaniei: 3-1 (21, 18, -23, 11)

Explorări: Răileanu, Negrean, Cuciureanu, Socaciu, Țuțea, Suson, Tofan (libero). Au mai jucat: Veber, Moisa și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Phoenix: Toth, Teușan, I. Rus, Dacovic, Ivan, Pașcan, Mărieș (libero). Au mai jucat: Teleleu, Olar, Kostadinov și Vâlcelean. Antrenori: Mircea Abraham și Marius Oniga.

Au arbitrat: Dan Buhățel și Alin Savu (Cluj Napoca). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).

5-0, 7-1, 13-5, 18-7, 21-9, 25-11

Încă trei puncte acumulate în clasament de Știința Explorări. Băimărenii au învins azi Phoenix Șimleu Silvaniei cu 3-1, în etapa a 18-a a diviziei A1, după un joc, pe care în mod normal trebuiau să-l câștige cu 3-0.

Meciul a început echilibrat, băimărenii câștigând primul set, cu 25-21, grație unor blocaje inspirate. Setul 2 a fost adjudecat de gazde și mai clar, cu 25-18, Gheorghe Socaciu fiind cel mai în formă jucător de la Știința Explorări. Băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop au lăsat impresia că se îndreaptă spre o victorie lejeră, conducând în setul 3 cu 15-8. N-a fost însă așa, relaxarea băimărenilor, fiind taxată de șimleuani, care, impulsionați de Răzvan Vâlcelean au revenit spectaculos și s-au impus cu 25-23. Ultimul set a fost fără istoric, fijnd câștigat de gazde cu 25-11.

Sursa: stiintaexplorari.ro.