AcasăEvenimentSportVOLEI. PLAY-OFF: Stiinta Explorari - Unirea Dej 3-1. Calificarea se decide duminica...

VOLEI. PLAY-OFF: Stiinta Explorari – Unirea Dej 3-1. Calificarea se decide duminica la Dej (VIDEO)

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej 3-1 (22, 15, -19, 27)

Stiinta Explorari: Raileanu, Negrean, Pastean, Cusiureanu, Tutea, Hoboth, Tofan (libero). Au mai jucat: Mititelu, Socaciu si Veber. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Unirea Dej: Dascalu, Tofan, Coasa, Cuk, Ristic, Badea, B. Rus. Au mai jucat: Farcas si D. Rus. Antrenori: Victor Lazar si Tiberiu Szilagy

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiesti) si Nicolae Cristea (Cluj Napoca). Observator FRV: Vasile Mascasan (Targu Mures)

Evolutia scorului:

setul I: 6-3, 6-6, 9-8, 9-12, 13-13, 15-13, 18-18, 21-18, 25-22

setul II: 1-2, 5-2, 10-8, 12-11, 21-12, 25-15

setul III: 0-5, 7-8, 7-11, 9-14, 14-20, 19-25

setul IV: 5-1, 9-7, 14-8, 15-15, 17-18, 20-19, 20-21, 23-22, 23-24, 25-24, 26-27, 29-27

Stiinta Explorari a invins azi Unirea Dej cu 3-1, in meciul al doilea din faza I a play-off-ului si a egalat scorul la meciuri, 1-1. In prima intalnire, Unirea Dej s-a impus pe teren propriu cu 3-0.

Jucand cu sabia lui Damocles deasupra capului, baimarenii au inceput destul de crispat partida si s-au vazut condusi cu 12-9. Cuciureanu si Negrean au servit in continuare bine si gazdele au revenit la conducere 14-13, pe care nu au mai cedat-o pana la finalul setului, castigat cu 25-22.

In setul secund, echilibrul s-a mentinut doar pana la scorul de 12-11, dupa care Stiinta Explorari a jucat foarte exact, impunandu-se la un scor categoric, 25-15.

Oaspetii si-au revenit in setul al treilea, pe care l-au inceput cu 5 puncte consecutive. In continuare baimarenii s-au straduit sa revina in joc, dar n-au reusit si Unirea Dej si-a adjudecat setul cu 25-19.

Ultimul set a fost si cel mai disputat. Gazdele au condus cu 14-8, dar in continuare au atacat slab, cu teama, si oaspetii au egalat la 15. Mai mult, dejenii au avut si doua mingi de set, dar intr-un final tensionat, baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au gasit resursele necesare sa castige setul cu 29-27.

La finalul jocului antrenorul dejenilor a contestat mai multe decizii ale arbitrilor, preferand sa nu le comenteze. De cealalta parte antrenorul baimarenilor a spus ca va fi extrem de dificil meciul de duminica insa spera ca baietii sa se mobilizeze exemplar.

Echipa care se va califica in semifinalele campionatului se va decide duminica la Dej, cand cele doua echipe se vor intalni de la ora 17.