AcasăEvenimentSportVolei masculin. Știința Explorări - Tomis Constanța 0-3 (-18, -20, -16)

Volei masculin. Știința Explorări – Tomis Constanța 0-3 (-18, -20, -16)

Explorări: Răileanu, Sangrey, Socaciu, Graham, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Klanac, Păștean, Balog (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Tomis: Zhekov, D. Pavel, Spânu, Laza, Janic, Simeonov, Rosic (libero). Au mai jucat: Petkov, Stoian, Tănăsescu, Stancu, Aciobăniței. Antrenori: Martin Stoev și Radu Began.

Au arbitrat clujenii Tudor Pop și Cristian Șanta. Observator FRV: Gheorghiță Mitrașca (Zalău).

0-2, 2-2, 2-6, 10-12, 12-16, 14-21, 16-25

Știința Explorări a debutat cu o înfrângere pe teren propriu în fața campioanei Tomis Constanța. Oaspeții au avut o preluare foarte bună în primul set, lucru care nu a fost valabil în cazul băimărenilor. În aceste condiții, Zhekov a pus pase ideale coechipierilor și Tomis s-a impus cu 25 la 18. În setul secund voleibaliștii de la Explorări au jucat mai puțin crispat și au reușit să pună mai multe probleme adversarilor. Ultimul act al meciului a fost la discreția campionilor care s-au impus cu 25-16.