AcasăEvenimentSportVOLEI. ETAPA A ŞASEA - Știința Explorări Baia Mare - CSM București...

VOLEI. ETAPA A ŞASEA – Știința Explorări Baia Mare – CSM București 2-3 (-20, -21, 24, 19, -14)

VOLEI. ETAPA A ŞASEA Meci spectaculos disputat miercuri în sala polivalentă din Baia Mare, în cadrul etapei a 6-a a campionatului.

Știința Explorări a obținut un singur punct, în disputa cu CSM București, deși a fost foarte aproape de o nesperată victorie, ținând cont de desfășurarea partidei.

Băimărenii au început slab meciul, cu multe erori la preluare. Totuși, gazdele au condus cu 11-8, dar bucureștenii au făcut șase puncte consecutive și scorul a devenit 11-16. Avantajul oaspeților s-a dovedit a fi hotărâtor, aceștia câștigând primul set cu 25-20.

Scenariul s-a repetat și în setul secund. Explorări a condus din nou cu 11-8, dar bucureștenii s-au impus cu 25-21.

Lucrurile au mers în continuare prost pentru elevii antrenați de Marius Botea și Sorin Pop.

După un început echilibrat, CSM a preluat conducerea și se părea că va obține o victorie facilă în trei seturi. Băimărenii n-au renunțat însă la luptă, deși au fost conduși cu 21-18.

Cu Ștefan Lupu, de neoprit în atac, și Luis Bertran, recuperând spectaculos mingi care păreau pierdute, băimărenii au revenit în joc și au câștigat setul în prelungiri, 26-24.

Gazdele au prins aripi și au început în forță setul 4, conducând la primul timp tehnic de odihnă cu 8-3. Bucureștenii nu s-au resemnat cu situația și s-au apropiat periculos, 8-7, pe serviciul lui Dumitrache.

Atacurile lui Vlad Negrean, care evoluează de trei etape cu glezna umflată, au repus echipa băimăreană pe linia de plutire și scorul a devenit 10-7. Emoțiile gazdelor nu s-au terminat, tabela de marcaj consemnând scorul de 14-14.

Cu Robert Țuțea eficient în atac, Liviu Râpeanu inspirat la construcție și Luis Bertran de netrecut în linia a II-a, gazdele se desprind de adversar și câștigă setul cu 25-19.

Setul decisiv a fost extrem de spectaculos. Echilibrul s-a menținut până la 10-10, după care CSM s-a desprins la scorul de 14-10. Băimărenii au salvat patru mingi de meci, dar n-au avut forța să se impună, partida terminându-se după atacul ratat de Codrin Mocanu.

Explorări: Râpeanu 2p (2 blocaje), Negrean 18p (39% atac, 4 blocaje), Fedorenko 17p (43% atac, un blocaj, un serviciu as, 39% preluare), Nagy 1p (25% atac, un atac, 17% preluare), Lupu 17p (63% atac, 2 blocaje), Mocanu 6p (44% atac, două blocaje), Bertran (libero, 57% preluare). Au mai jucat: Țuțea 14p (55% atac, un blocaj, 1 serviciu as, 50% preluare), Florea 1p (un blocaj) și Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

CSM București: Dumitru, Bontea 14p (34% atac, 2 blocaje), Vologa 16p (63% atac, 8 blocaje, 3 servicii as), Aldea 6p (46% atac), Barreto Pena 23p (53% atac, un blocaj, 2 servicii as, 59% preluare), Burtsev 20p (45% atac, 2 servicii as, 43% preluare), Mata Parra (libero, 36% preluare). Au mai jucat: Thaller 3p (3 blocaje), Dumitrache 3p (33% atac) și Milotin 3p (67% atac, un blocaj). Antrenori: Iulian Pâslaru și Daniel Rădulescu.

Au arbitrat: Cristian și Marius Șanta (Cluj Napoca). Observator FRV: Mihai Marin (Ploiești).