AcasăEvenimentSportVolei. Divizia A1. De neînvins! Baia Mare e pe primul loc! Știința...

Volei. Divizia A1. De neînvins! Baia Mare e pe primul loc! Știința Explorări – SCMU Craiova 3-2

Stiinta Explorari Baia Mare – SCMU Craiova 3-2 (27, -22, 20, -22, 12)
In urma victoriei obtinuta azi, in etapa a 6-a, Stiinta Explorari a ramas singura echipa neinvinsa din divizia A1 si a urcat pe primul loc in clasament. Meciul cu SCMU Craiova si-a respectat statutul de derby, numerosii suporteri prezenti la sala avand sansa sa urmareasca un spectacol pe cinste.
Oaspetii au servit foarte bine in debutul meciului si s-au distantat rapid (10-6 si 15-11). Impulsionati de capitanul Robert Tutea, care a facut azi un meci mare, baimarenii au revenit in joc si s-au impus in prelungiri cu 29-27.
Craiovenii au inceput in forta setul al 2-lea si au condus cu 12-5. Gazdele nu au renuntat la lupta si au recuperat punct dupa punct, reusind sa egaleze la 22, dar oaspetii au fost mai exacti pe final de set si s-au impus cu 25-22.
In actul al 3-lea Stiinta Explorari a jucat bine si a castigat cu 25-20.
Oaspetii n-au renuntat la lupta si au impins meciul in decisiv, dupa ce au castigat setul 4 cu 25-22.
Incurajati frenetic de suporteri, elevii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop au inceput in forta setul al 5-lea si s-au distantat rapid la 6-1. Oltenii au dovedit insa ca rezultatele obtinute in acest sezon nu sunt intamplatoare, si au egalat la 11. Chiar daca suprasolicitatul Tutea a obosit pe final de meci, au iesit la rampa Hoboth, Veber si Cuciureanu, si astfel Stiinta Explorari a castigat setul cu 15-12, si meciul cu 3-2.

Danut Pascu (antrenor princ. SCMU Craiova): A fost un joc bun, desfasurat intr-o atmosfera frumoasa. Am venit sa facem un joc bun si sunt multumit de ceea ce am realizat. Baia Mare este o echipa solida si matura si sunt satisfacut de punctul obtinut in aceasta deplasare dificila.

Robert Tutea (capitan Stiinta Explorari): Meci greu si scorul spune totul. Pe final am obosit si eu, dar colegii mei m-au suplinit. Daca la inceput credeam ca vom obtine usor 3 puncte, acum la final nu pot fi decat fericit de rezultatul obtinut. Diferenta a fost facuta de ambitia noastra ceva mai mare si de fapul ca am jucat acasa si am avut suporterii alaturi de noi. Este un campionat echilibrat si foarte multe echipe pot aspira la primul loc. Sunt sigur ca vor urma multe rezultate surpinzatoare in continuare.

Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): Un meci dificil, in compania unei echipe aflata in mare progres, fata de sezonul precedent. Sunt doua puncte extraordinare, pe care le-am obtinut astazi. Nu conteaza atat de mult ca am ajuns pe primul loc. Este mult mai important sa adunam puncte si sa facem sa vina cat mai multi suporteri la sala.

Explorari: Veber, Hoboth, Pastean, Cuciureanu, Raileanu, Tutea, Tofan (libero). Au mai jucat: Socaciu, Kecskemeti, Mititelu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

SCMU Craiova: Bratosin, Dumitrache, Romanescu, Vanatoru, Todor, Milotin, Jovic (libero0. Au mai jucat: Toma, N. Ghionea, Somesan. Antrenori: Danut Pascu si Claudiu Mitru.
Au arbitrat Benone Visan (Bucuresti) si Mircea Rus (Cluj Napoca). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).