AcasăEvenimentSportVolei - Cupa Romaniei: VCM LPS Piatra Neamț - Știința Explorări Baia...

Volei – Cupa Romaniei: VCM LPS Piatra Neamț – Știința Explorări Baia Mare 1-3 (-18, -19, 20, -18)

Piatra Neamț: Cazacu, Lupu, Mocan, Mocanu, Vițelaru, Iosif, R. Gavril (libero). Au mai jucat: Predius, Kiss și Predescu. Antrenori: Dan Gavril și Nicolae Buruș.

Explorări: Răileanu, Veber, Țuțea, Suson, Cuciureanu, Socaciu, Tofan (libero). Au mai jucat: Moisa, Păștean și Negrean. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Bogdan Stoica (București) și Alin Mateizer (Ploiești). Observator FRV: Eugen Achihaei (Botoșani).

3-2, 10-8, 13-16, 17-22, 18-25

Știința Explorări a luat azi o opțiune serioasă pentru calificarea în careul de ași al Cupei României la volei masculin. În prima manșă din sferturile de finală ale competiției, băimărenii au învins, în deplasare, cu 3-1 pe VCM LPS Piatra Neamț. Cu excepția setului 3 și a debutului setului 4, băimărenii au condus ostilitățile și au obținut o victorie logică.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): A fost un meci tipic de Cupa României, pe care trebuia să-l câștigăm, indiferent de rezultat. Pentru noi este mult mai importantă partida de campionat, de sâmbătă, cu SCMU Craiova.

Partida retur se va disputa în Baia Mare, marți 4 martie.

Echipa care câştigă cele mai multe seturi, în cele două manșe, se califică mai departe. Dacă setaverajul este egal, după meciul retur se joacă “set de aur” pentru stabilirea echipei calificate.