AcasăEvenimentSportVolei. A1. Mult mai greu decât arată scorul! SCMU Craiova - Știința...

Volei. A1. Mult mai greu decât arată scorul! SCMU Craiova – Știința Explorări Baia Mare 3-0 (25, 27, 20)

Meciul din etapa a 17-a a diviziei A1 a avut parte de o atmosfera frumoasa, foarte multi suporteri fiind prezenti in noua sala a sporturilor din Craiova. Inceputul partidei a apartinut gazdelor, care s-au aflat aproape in permanenta la conducere in primul set. De la scorul de 21-18 pentru craioveni, a urmat o revenire spectaculoasa a oaspetilor, care au egalat la 21, dupa care au condus cu 24-22. Explorari a ratat insa 3 mingi de set si SCMU Craiova s-a impus cu 27-25.
Setul secund a fost din nou pierdut de baimareni, in prelungiri, intr-un mod incredibil. Oaspetii au condus cu 11-7, si cu 24-21, dar au ratat insa din nou 5 mingi de set. Desi Pastean si Cuciureanu au jucat foarte bine, tragatorii secunzi nu au fost eficienti si Craiova a castigat al doilea set cu 29-27.
In setul al treilea oltenii au fost vioara intai si au reusit sa se impuna fara prea mari eforturi, cu 25-20.
SCMU Craiova castiga meciul cu 3-0, dar Stiinta Explorari, care a irosit in total 7 mingi de set, putea scoate mult mai mult din aceasta partida.
Evolutia scorului:
setul I: 4-4, 7-4, 11-7, 19-15, 20-17, 21-21, 22-24, 27-25
setul II: 3-5, 7-11, 12-12, 15-14, 17-19, 20-20, 21-24, 24-25, 25-26, 29-27
setul III: 4-1, 9-4, 13-10, 18-12, 20-17, 25-20
SCMU Craiova: Vantoru, Dumitrache, N. Ghionea, Milotin, Romanescu, Borota si Jovic (libero). Au mai jucat: Bratosin si Todor. Antrenori: Danut Pascu si Claudiu Mitru
Stiinta Explorari: Raileanu, Negrean, Pastean, Cuciureanu, Hoboth, Tutea si Tofan (libero). A mai jucat: Veber. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop
Arbitrii: Alin Mateizer (Ploiesti) si Silvian Lungu (Bucuresti). Observator FRV: Gheorghe Visan (Bucuresti)
Marius Botea (antrenor principal Stiinta Explorari): ”Am pierdut primele doua seturi pe mana noastra. Daca alta data noi am fost cei care am castigat seturi ce pareau pierdute, de data aceasta a fost invers. Ramanem cu regretul ca nu ne-am intors acasa cel putin cu un punct, si acest lucru s-ar putea sa ne coste la finalul campionatului.”

Etapa a 17-a. Rezultate:
Remat Zalau – Universitatea Cluj 3-1 (18, -24, 16, 19, s-a jucat la Cluj Napoca)
VCM LPS Piatra Neamt – Phoenix Simleu Silvaniei 3-0 (22, 20, 16)
Steaua – Unirea Dej 1-3 (-25, -12, 20, -14)
CSM Bucuresti – Dinamo 3-0 (22, 21, 12)
SCMU Craiova – Stiinta Explorari 3-0 (25, 27, 20)