AcasăEvenimentSportVLAICU 100 - România a învins Belgia în deplasare și așteaptă Georgia...

VLAICU 100 – România a învins Belgia în deplasare și așteaptă Georgia la București

VLAICU 100 Naționala României a învins, sâmbătă, reprezentativa Belgiei cu scorul de 33-17 (14-0), într-un meci care a avut loc pe stadionul ”King Baudouin” din Bruxelles, contând pentru etapa a 4-a din Rugby Europe Championship.

”Stejarii”, care au obținut și punctul bonus ofensiv, au punctat prin eseurile lui Jack Cobden (‘9, ’20), Johann van Herdeen (’45), Alex Gordaș (’71) și Florin Vlaicu (’77), primele patru încercări fiind transformate de Vlaicu. Gazdele au reușit două eseuri, prin Charles Reynaert (’41) și Jean-Baptiste De Clercq (’54), transformate de Kevin Williams, și concretizarea unei lovituri de pedeapsă prin același Williams.

Partida a fost una dominată de tricolori, care și-au surprins adversarul cu un joc bun pe treisferturi și cu o înaintare care a știut să forțeze în momentele decisive, deși în defensivă am mai avut unele probleme.

Chiar dacă este ”lanterna roșie” a competiției, echipa Belgiei nu a fost o pradă ușoară, ”diavolii negri” jucând extrem de ambițios și agresiv, având momente, mai ales în repriza a doua, în care au pus în dificultate apărarea României.

Eseurile ”Stejarilor” din prima repriză au venit pe fondul greșelilor din defensiva gazdelor, Cobden profitând de spațiile libere găsite în fața buturilor adverse.

Repriza secundă a fost destul de echilibrată până spre final, belgienii revenind spectaculos în joc prin cele două încercări izbutite și fructificarea unei lovituri de penalitate, în minutul 66 scorul fiind unul strâns, 21-17 pentru România. Acesta a fost și momentul în care tricolorii au forțat și au spulberat, prin eseurile lui Gordaș și Vlaicu, orice speranță a gazdelor de a produce un rezultat surpriză, așa cum declara, înainte de meci, că și-ar dori Guillaume Ajac.

În meciul de la Bruxelles, Vlaicu a bifat prezența cu numărul 100 în naționala României. În ultima etapă din ediția 2017 a REC, ”Stejarii” vor înfrunta, săptămâna viitoare, la București, puternica reprezentativă a Georgiei. În primele trei meciuri din acest an din Rugby Europe Championship, România a pierdut în deplasare în fața Germaniei, scor 38-41, a învins Spania, pe teren propriu, scor 13-3, și s-a impus în fața Rusiei, în deplasare, scor 30-10.