AcasăEvenimentSportViitorul a câștigat la CFR și a produs cea mai mare surpriză...

Viitorul a câștigat la CFR și a produs cea mai mare surpriză a campionatului! Clujenii au jucat 30 de minute cu un om în plus!

Viitorul Constanţa a obţinut un rezultat remarcabil pe terenul campioanei, câştigând în Gruia cu 1-0 prin golul marcat de Gabriel Iancu în prima repriză. Nicolae Dică a fost eliminat în repriza a doua, dar deşi a jucat mai bine de o jumătate de oră în superioritate numerică, CFR Cluj nu a reuşit să-l învingă pe fenomenalul portar Buzbuchi.

Clujenii au început bine meciul, instalându-se confortabil în jumătatea adversă, dar fără să fie foarte periculoşi. Constănţenii s-au apărat organizat şi cu ajutorul intervenţiilor excelente ale lui Buzbuchi au reuşit să ţină poarta închisă.
Modou Sougou n-a rezistat pe teren decât 10 minute. După accidentarea din meciul cu Manchester, Sogou a forţat în meciul cu constănţenii la un sprint şi este incert pentru meciul de marţi cu Galatasaray din Liga Campionilor.
Diogo Valente a fost cel mai activ jucător al ardelenilor în ofensivă, însă acţiunile de atac ale gazdelor nu au avut darul de a destabiliza defensiva Viitorului. Nu la fel s+a întâmplat de cealaltă parte, la prima acţiune mai consistentă de atac a oaspeţilor aceştia reuşind să deschidă scorul. Gabriel Iancu a primit o pasă excelentă pe culoar de la Chiţu, l-a driblat şi pe Felgueiras şi a trimis mingea în poarta goală.
CFR putea reveni până la pauză, dar Buzbuchi a intervenit salvator la mariile ocazii avute de Valente şi Luis Alberto. Clujenii au avut însă şi noroc după ce Marius Avram l-a iertat de eliminare pe Gabi Mureşan în minutul 41. Jucătorul gazdelor l-a lovit intenţionat cu cotul în stomac pe Dică, dar nici asistentul şi nici centralul nu au schiţat niciun gest.
Nu aceeaşi îngăduinţă a fost arătată de arbitru în minutul 59, când Nicolae Dică a intrat cu talpa sus prin alunecare în faţa lui Ricardo Cadu şi a primit direct cartonaşul roşu de la Marius Avram.
Repriza a doua nu a adus, aşa cum era de aşteptat, o avalanşă ofensivă a gazdelor. Clujenii s-au împiedicat în propriile pase de multe ori, au presat steril în jumătatea adversă şi s-au trezit de multe ori chiar dominaţi deşi aveau superioritate numerică.
După o perioadă lungă de joc echilibrat, constănţenii au arătat tot mai obosiţi şi au cedat iniţiativa, retrăgându-se în apărare în faţa presiunii tot mai crescânde a gazdelor. Apărarea oaspeţilor a rezistat eroic, impulsionată şi de evoluţia remarcabilă a lui Buzbuchi între buturi. Portarul Viitorului a salvat încă o dată echipa în minutul 85, când a parat incredibil şutul puternic trimis de Kapetanos din interiorul careului.

Ioan Andone anunțat că și-a luat gândul de la titlu.

„Am făcut greşeli mari în apărare, greşeli colective. Am ratat foarte mult, ultima pasă nu a funcţionat. Au o echipă tânără, foarte frumoasă şi puteau să facă şi 2-0. Victoria lor e meritată pentru că au ştiut să profite de greşelile noastre. În 11 contra 10 am jucat mai prost decât 11 la 11. A fost cel mai slab meci din acest campionat făcut de noi, mai ales că e prima înfrângere pe teren propriu” , a spus Andone la Dolce Sport.

„Sper ca fundaşii să-şi revină până marţi. E greu să ne gândim la titlu, acum trebuie să ne gândim la cupele europene şi Cupa României. Lotul a fost construit pentru a juca în cele trei competiţii, dar am avut neşansă multă la accidentări”, a mai spus Andone.

Gică Hagi a dezvăluit ce le-a spus jucătorilor de la Viitorul Constanța înaintea meciului cu CFR Cluj

„Am mai spus-o: pentru noi astfel de partide sunt imposibile, foarte greu te poţi gândi la trei puncte. Am jucat şi cu un om în minus, aceşti copii au demonstrat că merită victoria. Ne întoarcem „acasă” de la campioană cu trei puncte, asta înseamnă mult. Le-am zis înainte de meci să aibă încredere în ei şi tupeu şi au arătat ce pot. Vorbim de nişte copii, am avut jucători născuţi în ’94, ’95, chiar ’96 – Bălaşa. Încă nu am arătat tot ce putem, pentru că nu jucăm la fel toate cele 90 de minute. Dar creştem frumos, azi au fost impresionanţi, mai ales în ultimele 30 de minute, când am evoluat cu un eliminat”, a spus Hagi la Dolce Sport.