AcasăEvenimentSportVIITOR - Progresul Şomcuta Mare se impune la limită în finala juniorilor...

VIITOR – Progresul Şomcuta Mare se impune la limită în finala juniorilor A1

Progresul Şomcuta Mare, câştigătoarea seriei Sud a Ligii a patra la nivelul juniorilor, a învins la limită Luceafărul Strîmtura, campioana seriei Nord, în finala juniorilor A1.

Echipa antrenată de Cristian China, ce are în componenţă jucători în marea majoritate născuţi în 2000, s-a impus cu scorul de 2-1 (2-0), golurile echipei învingătoare fiind marcate de Covaci, pentru ca de la învinşi să înscrie Ionuţ Ardelean.

Progresul a părut a fi echipa mai bine aşezată în teren, care a arătat un fotbal de calitate. Progresul Şomcuta Mare va evolua mai departe la barajul interjudeţean, mâine – la sediul FRF – urmând să se decidă cu campioana cărui judeţ se va duela campioana Maramureșului.

• Luceafărul Strâmtura: Pasăre – Coman (Picler), M. Marchiş, Boroica, Boris, Mihalca (Roman), Ceh, Vişovan, Călin (Mihai), I. Ardelean, Vaida. Rezerve: Petrovan – O. Marchiş, Gabrian. Antrenor: Mihai Pop.

• Progresul Şomcuta Mare: Bărar – Avram, I. Ţânţaş, D. Pop (Copos), Covaci (Gulyas), Zoicaş (Meti), Macovei, Negreanu, Vălean (Paşca), Pomean, Cin. Rezerve: Mitrea, Murugă, A. Ţânţaş. Antrenor: Cristian China.

• Arbitri: Vlad Mare – Radu Balmoş, Stelian Homorodan. Rezervă: Alexandru Gurza. Observator: Ioan Pop.

Cu prilejul acestei finale, Asociaţia Judeţeană de Fotbal a premiat şi ocupantele primelor patru locuri de la juniorii C, D şi E cu cupe şi diplome. CSȘ 2 Baia Mare este campioana Maramureșului la juniori C, podiumul fiind completat de CS Plimob Sighet și ACS FC Municipal Baia Mare. Locul 4 a fost câștigat de ASF Kiss Baia Mare. La juniori D, locul 1 fost cucerit de ASF Kiss Baia Mare, pe 2 s-a plasat CS Plimob Sighet, locul 3 a fost obținut de CSM Sighetu Marmației, pentru ca CSO Borșa să câștige locul 4. CS Plimob Sighet este campioana județului la juniori E. ACS FC Municipal 2 Baia Mare s-a plasat pe poziția secundă, locul 3 fiind obținut de ACS FC Municipal Baia Mare. CSȘ 2 Baia Mare a ocupat locul 4.

Sursa: frf-ajf.ro